Tarsus’tan Sonra Şimdi de Mudurnu’daki Gizemli Kazı Konuşuluyor

Tarsus’ta yaklaşık bir yıl süren ve birçok komplo teorisine konu olan kazıdan sonra şimdi de Bolu’da yapılan bir kazı tartışma konusu oldu.

Mudurnu’daki kazıda geniş güvenlik önlemleri alındığı belirtiliyor.

Bolu’nun Mudurnu ilçesine bağlı Kovucak köyünde, yaşlı bir çifte ait arazide üç aydır kazılar yapılıyor. Bölgedeki kazılar için Zonguldak’tan 15 madenci getirildiği ve madencilerin yerin metrelerce altında kazılar yaptığı bildirildi.

Mersin’in Tarsus ilçesinde dört evin avlusunda yaklaşık 150 metrekarelik bir alanda kazılar yapılmış, kazı alanı kimsenin görmemesi için mavi branda ve tel örgü ile çevrilmişti.  Ayrıca Özel Harekat ekipleri tarafından uzun namlulu silahlarla korunan alana milletvekilleri dahi sokulmamıştı. Hal böyle olunca günün her saati korunan alanda neler bulunmuş olabileceğine dair birçok teori ortaya atılmıştı.

(İlgili: Gizemli Tarsus Kazısında Neler Bulunduğu Açıklandı)

Tarsus’taki gizemli kazı hakkında Arkeofili’ye bilgi veren yetkililer, ““Mersin İli, Tarsus İlçesi, 82 Evler Mahallesinde, 2015 yılında kaçak kazı çalışmaları gerçekleştirilen 214 ada, 7 parselde; Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ile Tarsus Müzesi Müdürlüğü Başkanlığı’nda 2016 yılında başlatılan kurtarma kazısı çalışmalarına 2017 yılında da devam edilmiştir.” demişti.

Açıklamanın devamı ise şu şekildeydi: “Söz konusu alana ilişkin Tarsus Müzesi Müdürlüğü’nce hazırlanan uzman raporunda;  anılan alanın III. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescilli olduğu ve bahse konu alanda bilimsel kazı dışında herhangi bir kazı çalışmasının gerçekleştirilemeyeceği ifade edilmiştir. Anılan alanda daha önce yasa dışı yapılan kaçak kazılar sonucunda gerekli güvenlik tedbirleri alınarak kurtarma kazılarına başlanmıştır.”

Mudurnu’daki gizemli kazıda, Bolu İl Kültür Turizm ve Müze Müdürlüğü ekipleri yer almıyor.

“Tarsus Müzesi Müdürlüğünce 214 Ada, 7 ve 8 no.lu parselde gerçekleştirilen kurtarma kazısında kültür dokusunun ortaya çıkarılarak niteliğinin anlaşılabilmesi için amorf durumda pişmiş toprak kandil parçası, çatı kiremiti, amphora parçaları vb. buluntulara ulaşılmış olup envanterlik nitelikte taşınır-taşınmaz kültür varlığına rastlanmaması nedeniyle kazı çalışmalarının sonlandırılması kanaatine varılmıştır.”

Mudurnu’daki Gizemli Kazı

DHA’nın aktardığı habere göre, büyük gizlilik içerisinde yürütülen esrarengiz kazıda ne arandığıyla ilgili bilgi verilmiyor. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın adli soruşturma talimatıyla yapılan kazıya arazi sahipleri de yaklaştırılmıyor.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gizli yürütülen adli soruşturma gerekçesiyle Mudurnu ilçesine bağlı Kovucak köyünde 2023 Nisan ayında iş makinesiyle kazı çalışması başlatıldı. Yaklaşık bir aylık çalışmanın ardından Mayıs ayında Türkiye Taşkömürü Kurumu Zonguldak Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nden 15 maden işçisi bölgeye getirildi.

Alanda havalandırma ve jeneratör sistemleri kuran madenciler, iki aylık süreçte yerin metrelerce altına inerek kazı yaptı. Büyük gizlilik içerisinde süren esrarengiz kazının halen devam ettiği ve jandarma ekipleri tarafından korunduğu bildiriliyor.

Kazı alanına arazi sahipleri dahil olmak üzere hiç kimsenin yaklaştırılmıyor. Her gün sabah saatlerinde başlayan kazının akşam saatlerinde ara verilerek, alanın giriş kısmının kapatıldığı aktarılıyor. İddialara göre işçilerin çalışmalar sırasında görüntü almaması için her gün kazı öncesi telefonları toplanıyor.

Mudurnu’daki kazıda maden işçileri çalışıyor.

Kazı çalışmalarında Bolu İl Kültür Turizm ve Müze Müdürlüğü ekipleri yer almıyor. Görüntü ve fotoğraf alınmasına izin verilmeyen kazı alanının çevresi güvenlik kameralarıyla 24 saat izleniyor.

Bölgede önceki yıllarda onlarca kişinin define kazısı yaparken yakalandığı ve jandarma tarafından haklarında adli işlem yapıldığı belirtiliyor.

Ekşi Sözlük’te yazarlar tartışmalara başladı

Mersin’deki kazılar, Ekşi Sözlük’te “Tarsus’taki esrarengiz kazı” başlığı altında tartışılıyor ve kazıların başladığı günden beri konu hakkında binlerce entry girildi. Ekşisözlük kullanıcıları bir yandan konu hakkında komplo teorileri üretirken, bir yandan da kazılarda ne bulunduğu ile ilgili yetkililerden ikna edici bir açıklama bekliyor.

Şimdi ise Bolu’daki kazılar hakkında Ekşi Sözlük’te yeni bir başlık açıldı. Yazarlar, “Mudurnu’daki gizemli kazı” başlığında konu hakkında tartışmaya başladı. Kullanıcılar, Bolu’daki kazılar için “Yeni bir efsane mi doğuyor?” dedi.

“Efsanecayci” adlı bir kullanıcı, “tarsus’taki esrarengiz kazının gizemi yıllardır ülkenin gündeminde yer alırken, onun yerini alıp alamayacağı şimdilik kestirilemese de yakında ülke gündemine gelmesi olası yeni gizemli kazı.” yorumunu yaptı.

“semenderrr” adlı başka bir kullanıcı ise “bölgede modren antik kenti bulunuyor ama aklımda kaldığı kadarıyla fakir bir topluluktu bu modrenler. çanak çömlek kazısı için de bu denli çaba gösterilmez. daha yakın tarihe ait bir gömü aranıyor olmalı. osmanlı kaçmadan önce çok vakit harcamış diye biliyorum mudurnu’da. ecdad rezervi olsa gerek.” dedi.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login