Eriyen Buzullarda On Yıllardır Kayıp Dağcının Cesedi Bulundu

1986 yılında kaybolan ve arama operasyonlarında bulunamayan bir dağcının kalıntıları, İsviçre Alpleri’nde eriyen buzullarda ortaya çıktı.

1986’da İsviçre’deki Theodul Buzulu’nda yürüyüş yaparken kaybolan bir Alman dağcıya ait bot. C: Reuters

İsviçre Alpleri’nde eriyen buzullar, 37 yıl önce kaybolan bir Alman dağcının cesedini ortaya çıkardı.

12 Temmuz’da İsviçre’nin Zermatt kentinin güneyindeki Theodul buzulundaki dağcılar, bir yürüyüş botu ve kramponların yanı sıra erimiş buzdan dışarı çıkan insan kalıntıları gördüler.

Kalıntılar, yakınlardaki Sion kasabasındaki Valais Hastanesi’ndeki adli tıp birimine gönderildi ve yapılan DNA analizi, bunların 1986 yılında dağda kaybolan 38 yaşındaki bir dağcıya ait olduğunu doğruladı.

(İlgili: İklim Değişikliği, Buzullardaki Kalıntıları Gün Yüzüne Çıkarıyor)

Eylül 1986’da, o sırada 38 yaşında olan bir Alman dağcı, bir yürüyüşten dönmediği için kayıp olduğu bildirildi. 1986 yılında yapılan büyük bir arama operasyonunda, aranan kişinin izi bulunamamıştı.

Polis departmanından yapılan açıklamada, “Geri çekilen buzullar, onlarca yıl önce kaybolduğu bildirilen dağcıları giderek daha fazla gün yüzüne çıkartıyor.” denildi.

Buzullar, İsviçre’de su güvenliği için hayati öneme sahip, çünkü kışın büyük miktarlarda kar örtüsü depolarlar ve yaz boyunca nehirlere eriyerek yerel topluluklara tatlı su sağlarlar. Bununla birlikte, İsviçre Buzul İzleme Ağı’na (GLAMOS) göre, iklim değişikliği hızlandıkça, İsviçre’nin buzulları endişe verici oranlarda eriyor. Buz hacimleri yalnızca 2022’de yüzde 6 azaldı.

Söz konusu Alman dağcının keşfi, Alpler’deki geri çekilen buzullardan cesetlerin ilk kez ortaya çıkışı değil. 2017 yılında Batı Alpler’deki Tsanfleuron buzulunda muhtemelen 1942’den beri orada duran korunmuş iki ceset bulundu. Geçen yıl, dağcılar Valais’deki Chessjen buzulunda 1968’de meydana gelen bir uçak kazasının enkazına ve çok sayıda cesede rastladılar.

İnsan cesetlerine ek olarak, her ikisi de Norveç’teki dağlarda eriyen buz parçalarında bulunan bir Demir Çağı sandaleti ve 3.000 yıllık bir ayakkabı da dahil olmak üzere Avrupa genelinde eriyen buzlardan eski eserler ortaya çıktı.

Orta Norveç dağlarındaki Secrets of Ice projesine başkanlık eden arkeolog Lars Pilø, daha önce buzullarda ortaya çıkarılan yeni bulunan eserlere atıfta bulunarak, “Buzullardan elde edilen arkeolojik buluntular, küresel ısınmanın tek olumlu tarafı.” diyor.


Live Science. 28 Temmuz 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login