Everest’e Tırmanan Dağcının Mektupları Dijital Ortama Aktarıldı

Ünlü dağcı George Mallory’nin yazdığı mektuplar, Everest’e tırmanma girişiminin yüzüncü yılında ilk kez herkesin erişimine sunuldu.

George Mallory’nin (solda) ve Sandy Irvine’in Everest’in Kuzey Col’una doğru yola çıktığı son görüntü. Çift, bir daha asla canlı görülemeyecek şekilde sislerin arasında kaybolacaktı. C: Royal Geographical Society

Cambridge’deki Magdalene Koleji mezunu olan Mallory, muhabir tarafından neden Everest’e tırmanmak istediği sorulduğunda “çünkü orada” diye cevap vermesiyle tanınıyor. Onun ve tırmanma ortağı Andrew “Sandy” Irvine’ın dağın zirvesine gerçekten ulaşıp ulaşmadığı hakkında hala bir tartışmalar var.

6 Haziran 1924 sabahı, dünyanın en önemli dağcılarından biri olan George Mallory, arkadaşı Sandy Irvine ile birlikte Everest Dağı’nın eteklerindeki bir kamptan zirvesine doğru yola çıktı. Üç İngiliz Everest keşif gezisinin emektarı olan Mallory, dünyanın en yüksek dağını o zamanlar diğer tırmanıcılardan daha iyi biliyordu. Orada üç kez ölümün eşiğine gelmişti.

İki gün sonra ikili, tırmanıcı arkadaşı Noel Odell tarafından kendisinden binlerce metre yüksekte ve Everest’in zirvesine yakın bir tepeden yukarı çıkan iki küçük siyah nokta olarak görüldü. Sonra sis çöktü. Mallory ve Irvine bir daha asla canlı görülmedi.

(İlgili: Rönesans Mektupları İlk Kez Sanal Ortamda Açıldı)

Bu olayın 100. yıldönümünde ünlü dağcının yazdığı mektuplar dijital ortama aktarıldı ve artık isteyenler mektupları inceleyebilir.

Mektup koleksiyonun büyük bir kısmı, Mallory ile eşi Ruth arasında, nişanlandıkları 1914’ten 1924’te Everest’teki ölümüne kadar yazılan mektuplardan oluşuyor. Bunlar arasında, son Everest zirvesi girişiminden önce yazdığı son mektup ve 1999 yılında cesedinden çıkarılan üç mektup da yer alıyor. Bu mektuplar, cesedi keşfedilmeden önce 75 yıl boyunca ceketinin cebinde kalmıştı.

Mektuplar aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı etkileyici konuları kapsıyor:

  • 1921’de ilk keşif gezisini Everest Dağı’na yaptı. Mevcut hiçbir kayıt veya harita yoktu, haritası çıkarılmamıştı ve bu görev, Everest’in eteklerine ulaşmanın mümkün olup olmadığını görmekti.
  • Everest’i araştırmak için yaptığı ikinci görev. Bu görev, sekiz Şerpa’nın (Nepal’de yaşayan etnik grup) dağdan sürüklenip çığda ölmesiyle felaketle sonuçlandı. Mallory mektuplarında bu trajik kazadan dolayı kendisini suçladı.
  • Birinci Dünya Savaşı’na katılımı, Somme Muharebesi sırasında topçu birliklerinde görev yaptığına dair ilk elden anılarını kapsıyor.
  • 1923’te yasağın en yoğun olduğu dönemde ABD’yi ziyaret ettiği 1923 yılına ait mektuplar. O dönemde yasak olduğu için “speakeasy” adı verilen gizli içki mekanlarını ziyaret etti, süt istedi ve gizli bir kapak aracılığıyla viski servis edildi.

Eşi Ruth’un Mallory’ye yazdığı mektuplar, Birinci Dünya Savaşı’nı yaşayan bir kadın olarak hayatıyla ilgili çok çeşitli konuları kapsayan, kadınların sosyal tarihi açısından önemli bir kaynak.

George Mallory’nin Everest Kampı’ndan Ruth Mallory’ye yazdığı son mektubun ilk sayfası, 27 Mayıs 1924. C: The Master and Fellows of Magdalene College, Cambridge

Üniversite Arşivcisi Katy Green, “Bu mektuplarla çalışmak gerçekten büyük bir zevkti. George’un karısı Ruth’un ona siperlere nasıl erikli kek ve greyfurt gönderdiğini yazması (greyfurtun yeterince olgunlaşmamış olduğunu söyledi), ya da Everest’e tırmanma şansının ‘bize karşı 50’ye 1’ olduğunu söylediği dokunaklı son mektubu, bu ünlü Magdalene mezununun hayatına dair büyüleyici bir bakış açısı sunuyor.” diyor.

Mektuplardan alıntılar şunları içeriyor: 

Mallory’nin girişimden önce eşi Ruth’a yazdığı son mektuptan:

“Sevgilim, sana elimden gelen en iyisini diliyorum. Umarım bu mektubu almadan önce kaygın sona erer ve en iyi haberlerle karşılaşırsın. Bu aynı zamanda en hızlı haber olacak. Durumumuz 50’ye 1 karşı ama hala umutluyuz ve kendimizi gururlandıracağız. Sana sevgilerimi gönderiyorum. Her zaman senin aşkın, George.”

George Mallory’nin Camp I, Everest’ten Ruth Mallory’ye yazdığı 27 Mayıs 1924 tarihli mektubun son sayfası. C: The Master and Fellows of Magdalene College, Cambridge

Ruth Mallory’nin kocasına yazdığı, Arşiv’deki Everest döneminden kalan tek mektuptan;

“Ben oldukça neşeli ve mutluyum ama seni çok özlüyorum. Sanırım senin dostluğuna eskisinden daha çok ihtiyacım var. Sık sık kızgın ve kaba olduğumun farkındayım ve bundan çok üzgünüm ama altında yatan neden neredeyse her zaman seni bu kadar az gördüğüm için mutsuz olmam. Sana sahip olduğum zamanları, sana sahip olmadığım zamanlar için mahvetmenin oldukça aptalca olduğunu biliyorum.”

Mallory’nin kız kardeşi Mary Brooke’un Colombo, Sri Lanka’dan yazdığı bir mektuptan;

“Umarım hava durumu raporlarını sorunsuz bir şekilde alıyorsunuzdur. Hava durumunu buraya bağlayıp bağlayamayacağınızı ve bundan ne kadar süre sonra bağlantı kurabileceğinizi öğrenmek ilginç olacak. Dün size gözlemevi raporunu gönderdiğimden beri çok şiddetli bir fırtına yaşadık… Yaklaşık üç saat boyunca çok şiddetliydi, bu yüzden aynısını yaşarsanız dikkatli olsanız iyi olur…”


University of Cambridge. 21 Nisan 2024.

Mektuplara buradan erişebilirsiniz.

Ankara Üniversitesi, Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümünden mezun.

You must be logged in to post a comment Login