Tarsus’taki ‘Gizemli Ev’ Satışa Çıkarıldı

Tarsus’ta MİT gözetiminde kazıların yapıldığı ve birçok komplo teorisine konu olan ‘gizemli ev’ satışa çıkarıldı.

Mersin’in Tarsus ilçesinde, 4 gecekondulu bir sokakta Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) gözetiminde 2016 yılında başlayıp 1 yıl süren kazıların yapıldığı ‘gizemli ev’, 6 milyon 750 bin liraya satışa çıkarıldı.

Bölgede kazıların yapılmasından yıllar sonra bile kazılarda bulunanlar ve alınan geniş güvenlik önlemleri konuşulmaya devam ediyor.

(İlgili: Gizemli Tarsus Kazısında Neler Bulunduğu Açıklandı)

“Tarsus Meşhur Gizemli Kırmızı ev 209mt2” başlığıyla ilana koyulan ev için, 6 milyon 750 bin lira fiyat istendi. Açıklama olarak ise şunlar yazıldı:

“Ciddi olanlar Arayabilir
Pazarlık yoktur.
Bilgi için internetten Araştırma yapabilirsiniz.
Saygılarımla..
‘Zaman Olarak deprem,Müşter portföyü olarak da 
Depremzedelerle Alakası Yoktur  taliplisine Satılıktır’.”

Ankara’da oluşturulan 20 kişilik özel ekip tarafından, MİT ve özel harekat polisleri gözetiminde Tarsus 82 Evler Mahallesi’nde bir gecekonduda 13 Kasım 2016’da başlatılan kazı, 3 Kasım 2017’de sona erdi. Kazı yapan ekipler malzemelerini toplayıp, alandan ayrıldı. Müze Müdürlüğü yetkililerinin kazı alanında yaptığı incelemenin ardından yer teslimi gerçekleştirildi.

Arkeofili’nin yetkililerden aldığı bilgiye göre, kazılarda amorf durumda pişmiş toprak kandil parçası, çatı kiremiti, amphora parçaları vb. buluntulara ulaşıldı.

Yapılan açıklamada, “Söz konusu alana ilişkin Tarsus Müzesi Müdürlüğü’nce hazırlanan uzman raporunda;  anılan alanın III. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescilli olduğu ve bahse konu alanda bilimsel kazı dışında herhangi bir kazı çalışmasının gerçekleştirilemeyeceği ifade edilmiştir. Anılan alanda daha önce yasa dışı yapılan kaçak kazılar sonucunda gerekli güvenlik tedbirleri alınarak kurtarma kazılarına başlanmıştır.” denildi.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login