Tarihi Diyarbakır Surları, Depremde Zarar Gördü

Diyarbakır’da yer alan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Diyarbakır Surları, Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gördü.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve on şehri etkileyen şiddetli depremler, kültürel miras yapılarımıza da zarar verdi. Antakya’daki Habib-i Neccar Camisi, Azizler Petrus ve Pavlus Kilisesi, Adıyaman’da Karakuş Tümülüsü’nde bulunan tokalaşma sütunu, Gaziantep Kalesi gibi birçok tarihi ve arkeolojik yapı, depremler nedeniyle yıkıldı ya da ciddi yıkım yaşadı.

Hatay Arkeoloji Müzesi de kısmen hasar aldı ve içinde sergilenen arkeolojik eserlerden bazıları düşerek kırıldı.

Yıkıcı deprem ayrıca Diyarbakır’da yer alan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde kayıtlı olan Diyarbakır surlarında da yıkıma neden oldu. Geçmişi yaklaşık 5.000 yıl öncesine uzanan Diyarbakır Surları’nın bazı noktalarında taşlar düşmesiyle tahribat meydana geldi.

Yapılan açıklamada, surlarda ciddi bir tahribat olmadığı ancak bazı bölümlerinde hafif döküntüler olduğu belirtildi. Surların özellikle kuzey tarafında taşların yerlerinden oynayarak düştüğü görüldü. Ek olarak batı tarafta Geçi Burcu’nun olduğu yerde de düşen taşlar var.

Diyarbakır Surları

Dicle Nehri Vadisi’nden 100 metre yükseklikte konumlanan ve birbirini tamamlayan iç ve dış kaleden oluşan Diyarbakır Kalesi ve Surları, kente hakim olan 30’a yakın uygarlığın mimari karakterlerini, dönemlerinin sanatsal üsluplarını yansıtan oyma ve kabartma motifleri ile görülebildiği tek örnek olma özelliği taşıyor. Roma döneminden bu yana hasar, onarım ve güçlendirme kanıtları bulunan surlar, bölge tarihinin birçok dönemine dair güçlü bir fiziksel ve görsel tanıklık sunuyor.

Diyarbakır Kalesi ve Surları geçirdikleri tarihi dönemlerin en önemli yazılı belgelerini bulunduran ve insan eli ile yapılan en görkemli ve büyük anıtsal yapılardan biri sayılıyor. Sur duvarları boyunca, Dağ Kapı, Urfa Kapı, Mardin Kapı ve Yeni Kapı olarak adlandırılan dört ana giriş bulunuyor. Siyah bazalt duvarlar Orta Çağ askeri mimarisinin önemli örneklerinden biri. Duvarlar 10-12 metre yüksekliğinde ve 3-5 metre genişliğinde.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login