Diyarbakır Surları Sökülüp Satılıyor

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Diyarbakır Surları’nın taşları yerinden sökülüp satılıyor. Kimi taşlar kafe ve restoranların yapımında kullanılıyor kimi de bazı mekanların iç dekorasyonunda.

Suriçi’ndeki yıkımın bu tahribatı teşvik ettiğini söyleyen mimar Arif İpek, tedbir alınmazsa surlardaki tahribatın boyutunun büyüyeceği uyarısında bulunuyor.

Sur duvarları ve burçların üzerine işlenmiş ve günümüze kadar gelmiş güneş, yıldız sembolleri, kaplan, boğa, çift başlı kartal, akrep ve at kabartmaları olan taşlar yerinden oynatılmış.

(Türkiye’nin Kültürel Mirası Yağmalanıyor, Haberiniz Var mı?)

Mimar Arif İpek ise taşların çökmeden kaynaklanmadığını belirterek, taşların olmadığı kısımların insan boyu yüksekliğinde olması ve izlerin yeni olmasının taşların bilinçli olarak söküldüğünü gösterdiğini söyledi.

Şüpheliler gözaltına alındı

Diyarbakır Valisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Surları’na ait taşların yerinden sökülüp satılmasına ilişkin açıklama yaptı. Güzeloğlu, “Surları tahrip edenler emniyet birimlerimizce gözaltına alınmış ve haklarında adli tahkikat başlatılmıştır” dedi.

Güzeloğlu, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Unesco Dünya Kültür Mirası, Diyarbakır’ın kalbi ve insanlık tarihinin tanığı Sur’ları tahrip edenler emniyet birimlerimizce gözaltına alınmış ve haklarında adli tahkikat başlatılmıştır. Sur’lara zarar veren ve tahrip edenlere karşı kararlılıkla mücadele edilecektir.”

“Konuyla ilgili Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG) dün (15 Aralık) yaptığı açıklamada, bunun ‘tarihi eser kaçakçılığı’ olduğunu belirterek, yasalarca suç sayıldığını vurgulamıştı.”

“Girişim, taşların Sur dışında bir yerde görüldüğü halde yetkililere bildirmeyenlerin de bu suça ortak olacağını belirterek; sorumlu ve yetkili kurumları, Milli Eğitim Müdürlüğü’nü, Sur içindeki ve dışındaki esnafı, mesleki kuruluşları, basını ve sivil kuruluşları ile yakın zamanda tahribat ve yıkım gören herkesi, Diyarbakır Kalesi’nin daha fazla zarar görmemesi için harekete geçmeye davet etmişti.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login