Slovenya’da Bilinen En Eski Kozmetik Ürünler Bulundu

Araştırmacılar, yaklaşık MÖ 4350 yıllarına ait şişelerin Avrupa’da bilinen en eski kozmetik kullanımının kanıtı olabileceğini öne sürüyor.

Boyuna veya bele takılmış olabilecek küçük şişelerden biri.

Slovenya’nın Slovenya Kültürel Mirasını Koruma Enstitüsü’nden Kurtarma Arkeolojisi Merkezi ve Almanya’daki Eberhard Karls Universität Tübingen’den üç araştırmacı, Balkanlar’daki bir kazı alanında bilinen en eski kozmetik ürünlere dair bulgular elde etti.

Journal of Archaeological Science: Reports dergisinde yayınlanan makalelerinde Bine Kramberger, Christoph Berthold ve Cynthianne Spiteri, kozmetik ürünlerin bulunduğu seramik şişeleri ve içinde bulduklarını anlattı.

(Antik Yunanlar Güzellik Arayışında Tehlikeli Kozmetikler Kullandı)

2014 yılında ekip üyesi Bine Kramberger, Slovenya’nın Zgornje Radvanje şehrindeki bir kazı alanında küçük bir şişe buldu. Kısa bir süre sonra diğer çalışanlar da benzer şişeler ortaya çıkardı. Daha sonraki yıllar içinde bölgede yüzlerce şişe keşfedildi.

Şişeler ilk incelendiğinde boyutları küçük olduğundan bir tür çocuk oyuncağı ya da ilaç şişesi olabilecekleri düşünülmüştü. Ayrıca, şişelerin saplarında delikler bulundu, bu da bele ya da belki de boyuna bağlanıp, takıldıklarını gösteriyordu. Bu yeni çalışmada araştırmacılar bir zamanlar şişelerin içinde ne olabileceği konusunda daha fazla bilgi edinmek için bazı şişeleri yakından inceledi.

Şişelerde hayvansal yağ, balmumu ve bitkisel yağ kalıntıları bulundu. C: Bine Kramberger et al. 2021.

Bir düzineden fazla şişenin yakından incelenmesi, bazen ‘beyaz kurşun’ ya da karbonit olarak bilinen üstübeç izi taşıdıklarını ortaya çıkardı. Üstübeç, tarih boyunca dünyanın dört bir yanında çeşitli saklama kaplarında bulunan bir madde. Çocukların yanlışlıkla tüketmesi durumunda onları zehirlediği tespit edilene kadar modern boyalarda bile kullanılıyordu.

Ayrıca araştırmacılar, küçük şişelerin çoğunun yakınında uzun ince taş aletler, büyük olasılıkla şişenin içindeki sıvıyı çıkarmaya yarayan aletler, bulunduğunu da belirtiyor. Ekip, şişelerde biraz hayvansal yağ, balmumu ve bitkisel yağ buldu; tüm bunlar cilde uygulanarak kullanılan bir kozmetik olduğunu gösteriyor.

MÖ 4350-4100 yıllarına dayanan şişeler Avrupa’da kozmetik kullanımının bilinen en eski kanıtları, aynı zamanda Mezopotamya ve Mısır’da kozmetik kullanımından daha eskiye dayanıyor. Şişelerin Lasinj, Neolitik avcı-toplayıcılar olarak bilinen insanlar tarafından yapılıp kullanıldığı düşünülüyor.


Phys. 13 Temmuz 2021.

Makale: Kramberger, B., Berthold, C., & Spiteri, C. (2021). Fifth millennium BC miniature ceramic bottles from the south-eastern Prealps and Central Balkans: A multi-disciplinary approach to study their content and function. Journal of Archaeological Science: Reports, 38, 102993.

Dokuz Eylül Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümü lisans öğrencisi. Arkeolojiyle, sanat tarihiyle ve grafik tasarımla ilgili.

You must be logged in to post a comment Login