Sibirya’daki Donmuş Aslan Yavrusu 28.000 Yıl Önce Yaşamış

Kuzey Kutbu’nda bulunan ve şimdiye kadar bilinen en iyi korunmuş Buz Devri hayvanı olabilecek aslan yavrusu 28.000 yıl önce yaşamış.

Buz Devri aslanı Sparta, 2018’de Sibirya’da keşfedildi. C: Love Dalén

2018 sonbaharının başlarında, Sibirya Kuzey Kutbu’ndaki donmuş bir tünelde yerin yedi metre altında, şok edici bir keşif yapıldı.

Yakutsk’taki Rusya Bilimler Akademisi’nin Sibirya şubesindeki araştırmacılarla temasa geçildi. İndigirka Nehri kıyısındaki Belaya Gora’daki bölgeye bir ekip gönderildi.

Orada buldukları şey, şimdiye kadar bulunan en güzel korunmuş Buz Devri hayvanlarından biriydi: dişleri, derisi, pençeleri ve hatta bıyıkları hala bozulmamış halde donmuş toprak altında kıvrılmış 28.000 yıllık bir mağara aslanı yavrusu.

(Donmuş Mağara Aslanlarının, Eşsiz Bir Tür Olduğu Anlaşıldı)

Valery Plotnikov ve meslektaşlarının başlangıçta Sparta olarak adlandırdıkları yavru, yerlilerin geçen yıl keşfettiği başka bir mağara aslanı yavrusu olan Boris’ten sadece 15 metre uzakta bulundu.

Bu yavruların önce kardeş olduğu düşünülüyordu. Ancak yavrular hakkında yayınlanan ilk büyük çalışma bu hafta sonuçlandırıldı ve aralarında 15.000 yıldan fazla bir süre olduğu anlaşıldı; karbon tarihleme, Boris’i 43.448 yaşında gösteriyordu.

Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi’nden paleontolog Dr Victoria Heritage, 28.000 yaşındaki yavruyu araştırıyor. C: Aşk Dalén

Bilgisayarlı Tomografi taraması ve genetik testler, ikisinden daha genç olanın dişi olduğunu da belirledi: Sparta.

Mağara aslanlarının soyu yaklaşık 14.000 yıldır tükendi. Daha sonra Rusya, İsveç, Japonya, ABD ve İngiltere’den üst düzey paleontologlardan oluşan kazıyı incelemeye giden ekip gözlerine inanamadı.

Stockholm’deki Paleogenetik Merkezi’nde evrimsel genetik profesörü olan Love Dalén, “Kesinlikle çok etkileyiciydi. Bir şey bulabileceğini biliyorsun ama bu sadece iki gün önce ölmüş gibi görünüyordu.” diyor.

Sparta’nın etrafındaki permafrost parçaları zaten eriyordu, ancak yine de ekibin numuneyi mağaradan çıkarırken “çok dikkatli” olması ve onu bir sedyeye koymadan önce çamurun bir kısmını temizlemesi gerekiyordu.

Yavrular, Kasım 2018 ve Ocak 2019’da Yakutsk’a getirildi ve kemiklerinin ve yumuşak dokularının durumunu araştırmak için taranmadan önce binlerce yıl uykuda kalabilen şarbon da dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıklara dair titizlikle test edildi.

Yeni yayınlanan çalışma, her iki yavrunun da öldüklerinde sadece bir ila iki aylık olduğunu buldu. Bir yırtıcı tarafından öldürüldüklerine dair hiçbir işaret yoktu, bu da onların çukura düştüklerini veya bir çamur tabakasına gömüldüklerini düşündürdü.

Bir BT taraması, Sparta’nın dişi olduğunu ve 15 metre ötede bulunan Boris adındaki başka bir yavrudan 15.000 yıl daha genç olduğunu gösterdi. C: Love Dalén

Ayrıca araştırmalar Avrasya mağara aslanının evrimi hakkında bazı önemli ipuçları verdi. Her iki yavrunun da altın postları günümüz Afrika aslanı yavrularınınkilere benziyordu, ancak onları soğuktan yalıtabilecek uzun, kalın bir kürk astar vardı.

Bilim insanları ayrıca dişlerinin bugün Afrika aslanlarından beklenenden daha erken bir yaşta çıktığını keşfettiler ve daha sert kışlar nedeniyle “yavruların daha hızlı gelişmesi ve daha genç yaşta et yiyebilmeleri gerektiğini” öne sürdüler.

Yavruların midelerinin içeriği ve tam genetik dizileme gibi farklı yönleri incelemek için tam bir “otopsi” gelecekte gerçekleştirilebilir. Şimdilik Prof. Dalén, “Bu makale çok eğlenceliydi. Bilim insanları arasında harika bir işbirliğiydi.” diyor.


Euro News. 6 Ağustos 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login