Sidney’de Bulunan Kaya Resimleri 10 Binlerce Yıllık Olabilir

Sidney banliyölerinde 10 binlerce yıllık olduğu düşünülen Aborjin kaya resimleri bulundu. Resimlerin olduğu kayalar, bir çalılığın arkasında saklı olduğu ya da grafiti sanıldığı için bu zamana kadar fark edilmemiş.

aborjin el şablonu avustralya

Kaya resimlerinin bulunduğu alan, şans eseri Sidney Su İşleri’nin toprak üstünde bulunan geleneksel bir balık oltasını incelemesi üzerine ortaya çıktı. Fakat Sidney Su İşleri, herhangi bir vandallığın gerçekleşmesini engellemek için, keşfin yerini belirtmeyi reddetti.

Su İşleri’nin kültürel miras görevlisi Yvonne Kaiser-Glass “Biz bir su birikintisine bakmaya gitmiştik. Oraya gittiğimizde antik çöp çukurunun üstünde bunu bulduk, oldukça açığa çıkmış durumdaydı” dedi.

Sidney'de Bulunan Kaya Resimleri 10 Binlerce Yıllık Olabilir

Çoğunlukla el şablonlarından oluşan Aborjin kaya sanatı daha tarihlendirilmemiş olmasına rağmen, fotoşop programında renkleri değiştirilerek aşı boyası daha görünür hale getirildi ve daha sonra yapılan grafitilerden ayırt edilmesi sağlandı.

Kaya sanatının geleneksel sahipleri olan Aborjinler, atalarının yaptığı bu eserlerden yeni haberdar oluyor. Geleneksel yerliler binlerce yıldır yakındaki bir gölette kamp yaparak balık ve yılanbalığı yiyor ve kötü havalarda burada barınıyor.

Sidney'de Bulunan Kaya Resimleri 10 Binlerce Yıllık Olabilir

Sidney Yerel Aborjin Kara Konseyi’nden Col Davison, el şablonlarının eski zamanlardaki yaşamı tasvir ettiğini söyledi. Yılanbalığı, mızrak ucu ve hilal şeklinde bir ay da bulunan diğer günlük hayat tasvirlerinden. Davison, el şablonlarının boyutlarına bakılırsa bunların kadın ve çocuk elleri olduğunu söyledi. “Kadın ve çocukları bu su kenarında dinlenirken hayal edebiliyoruz” diyor Davison.


abc.net.au

Yorumlar
Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply