Avustralya’daki Bilinen En Eski Kaya Sanatı Bir Kanguru Çıktı

Yaklaşık 17.300 yıl önce kırmızı aşı boyasıyla boyanmış gerçek boyutlu bir kanguru, Avustralya’nın bilinen en eski kaya sanatı olarak belirlendi. 

Antik kanguru sanat eserinin renklendirilmiş bir görüntüsü. C: Damien Finch

Bu, Avustralya’daki en eski kaya sanatı tarzının, Endonezya ve Avrupa’da bulunan erken mağara sanatına benzer şekilde hayvanlara odaklandığını gösteriyor.

Avustralya’nın her yerinde binlerce kaya sanatı sitesi bulunuyor. Özellikle Batı Avustralya’nın Kimberley bölgesi bu konuda oldukça zengin. Ancak, bu sanat eserlerinin ne zaman yapıldığını belirlemek için gereken mineraller ve organik materyaller bulmak zor olduğundan, tasvirlerin tarihlenmesi çok zor.

(El Resimleri, Avustralya’nın İlk İnsanlarıyla Bağlantılı Olabilir)

Stilistik olarak, Avustralya kaya sanatı beş farklı aşamaya ayrılmıştır ve en eskisinin, esas olarak hayvanları ve bazen de patates gibi bitkileri tasvir eden natüralistik aşama olduğu düşünülür. Ancak kesin tarihler olmadan kimse net olarak bilmiyordu.

Geleneksel sahip Ian Waina, üstte yatan çamur yaban arısı yuvalarının yaşına dayanarak 12.700 yıldan daha eski bir kangurunun resmini inceliyor. C: Damien Finch / İllüstrasyon: Pauline Heaney

Şimdi ise Melbourne Üniversitesi’nden Damien Finch ve meslektaşları, kuzeydoğu Kimberley bölgesinde yer alan Balanggarra Country’deki sekiz kaya sığınağındaki resimleri tarihlendirdiler. Finch ve meslektaşları, arazinin Geleneksel Sahiplerini temsil eden Balanggarra Aborijin Şirketi ile çalıştı ve şirket üyeleri araştırma belgelerini gözden geçirdiler.

Araştırmacılar, sanat eserlerinin altında ve üstünde bulunan eski yaban arısı yuvalarından gelen radyokarbon sinyalini ölçerek resimleri tarihlendirdiler.

Araştırmacılar, binlerce antik çamur yaban arısı yuvası içeren bir kaya sığınağının tavanındaki kanguru resminin 17.500 ila 17.100 yıl önce boyandığını keşfettiler.

Finch, “Bu, her yerde harika resimlerin olduğu harika bir site. Ve tarihlendirme için çok önemli olan eşekarısı, 20.000 yıldır bu sitede neredeyse tutarlı bir şekilde yuva yapıyor.” diyor.

Bu kanguru resmi yaklaşık 2 metre uzunluğunda ve dış hatlarının içinde kürkünün detayları tasvir edilmiş.

17.300 yıllık kangurunun 39 fotoğrafından oluşan bir montaj. C: Peter Veth

Balanggarra Aborijin Şirketi Başkanı Cissy Gore-Birch, “Bir Avustralya kaya sığınağında bilinen bu en eski resmin tarihlendirilmesi, Aborjin halkı ve Avustralyalılar için büyük önem taşıyor ve Avustralya tarihinin önemli bir parçası.” diyor.

3 metre uzunluğunda bir yılan ve kertenkele benzeri bir yaratığın yanı sıra diğer kanguru benzeri hayvanlar da dahil olmak üzere diğer 15 resmin analizi, bu natüralistik hayvan resim tarzının 17.000 ila 13.000 yıl önce sayıca çoğaldığını gösterdi.

Bundan sonra, ağırlıklı olarak insan resimlerini içeren Gwion tarzı kaya sanatı, eskisinin yerini almış gibi görünüyor. Finch tarafından yapılan ve yaban arısı yuva tarihlemesini kullanan bir 2020 çalışması, bu sanat tarzının yaklaşık 12.000 yıl önce sayıca çoğaldığını gösterdi.

Kanguru muhtemelen Avustralya’nın en eski resmi değildi. İnsanlar Avustralya’ya 65.000 yıl kadar erken ulaşmış olabilir ve araştırmacılar, kaya sanatında çok az sayıda resim üzerinde çalıştılar. 

Finch, “Kimberly’nin sadece bir kısmı üzerinde çalıştık. Muhtemelen en eski resmi henüz bulamadık.” diyor.


New Scientist. 22 Şubat 2021.

Makale: Damien Finch et al. 2021. Ages for Australia’s oldest rock paintings. Nature Human Behaviour.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login