Sakarya’da Kanalizasyon Kazısında Roma Mezarı Bulundu

Sakarya’nın Hendek ilçesinde kanalizasyon kazısı sırasında Geç Roma Dönemi’ne tarihlendiği tahmin edilen kiremit mezara rastlandı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerinin Rasimpaşa Mahallesi 6600 Sokak’ta yaptığı kanalizasyon kazısı sırasında, kiremit mezar bulunması üzerine çalışmalar durduruldu ve Sakarya Müze Müdürlüğü’ne haber verildi.

Müzede görevli arkeolog ve ekibinin kiremit mezarda yaptığı ilk incelemelerde bir yetişkin ve çocuğa ait kemikler bulundu. Kiremit mezarın Geç Roma Dönemi’ne ait olabileceğini belirten yetkililer, bölgede kazı çalışmalarını sürdürüyor.

Sakarya Müze Müdür Vekili arkeolog Murşit Yazıcı, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, bulunan mezarın bir kısmının kazı çalışması sırasında zarar gördüğünü, mezarda tarihlendirici bir unsur bulunmadığını fakat bu tür kiremit mezarların milattan sonra 4. ve 5. yüzyıllarda bu bölgede görüldüğünü söyledi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login