Romalı Askerlerin Çizdiği Müstehcen Çizimler Bulundu

MS 3. yüzyılda Hadrian Duvarı’nı tamir eden bazı Romalı askerler, kendilerini ikincil bir faaliyetle eğlendirmişti: müstehcen grafitiler yapmak.

Hadrian Duvarı yakınındaki bir taş ocağındaki bu grafiti, MS 207’de Roma askerleri tarafından çizilmişti. C:

Şimdi ise arkeologlar, erozyona uğramadan önce bu eski çizimlerin üç boyutlu bir kaydını oluşturuyor.

İngiltere’nin kuzeyinde uzanan 117 kilometre uzunluğundaki bir taş bariyer olan Hadrian Duvarı, İmparator Hadrian için MS 128 yılında tamamlandı. Ordu, MS 207 yılında Cumbria’daki Gelt Woods’ta duvarda bazı onarımlar gerçekleştirdi ve bir kumtaşı ocağında kelimeler ve çizimler kazıdı.

(Hadrian Duvarı Yakınında Roma Askerlerinin Eşyaları Keşfedildi)

“Yazılı Gelt Kayası” olarak bilinen yazıtlar, 18. yüzyılda yeniden keşfedildi. Bir komutanın karikatürünün yanı sıra, bazı askerlerin isimleri, rütbeleri ve askeri birlikleri de yazılanlar arasında.

Çizilmiş grafitiler, onu yapan askerler hakkında kişisel bilgiler içeriyor.

Ve tabii, bazı anatomik bölümleri tasvir eden müstehcen çizimler de mevcut.

Newcastle Üniversitesi’nde arkeoloji öğretim görevlisi Rob Collins’e göre, fallik (erkeklik organı ile ilgili) çizimler sıradışı değil; Aslında, bugüne kadar duvar boyunca 57 başka örnek daha kataloglandı.

(Hadrian Duvarı Yakınında 1800 Yıllık At Nalları Bulundu)

Collins’e göre, fallik gravürler, Romalılar için daha derin bir öneme sahipti. Bu çizimler, “talihsizlik ve genel olarak kötü şeyleri engellemek için kullanılan bir sembol” idi.

Fallik grafitiler, Hadrian Duvarı boyunca oldukça yaygın.

“Bunu, Romalıların ritüele ve dine göre fallik hakkında yazdıklarından ve arkeologların bu sembollere rastlama şeklinden biliyoruz.”

İngiltere’nin antik anıtları müfettişi olan Mike Collins bunları, Hadrian Duvarı’nın sınırında bulunan en önemli grafiti olarak nitelendiriyor: “Hadrian Duvarı’nın inşaat projesi organizasyonunun yanı sıra, bazı insani ve kişisel dokunuşlar hakkında da fikir veriyorlar.”


CNN. 27 Şubat 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login