Yol Çalışmasında Antik Roma Fallus Tasviri Bulundu

Yol çalışması sırasında ortaya çıkarılan buluntular üzerinde çalışan arkeologlar, oldukça önemli ve nadir bir Roma fallus tasviri buldu.

Falluslar Roma dünyasında erkeklik belirtisi olarak görülüyordu. C: Highways England

Bu oyma, 2017 ile 2018 yılları arasında Cambridgeshire’daki A14 rotası boyunca çalışan uzmanlar tarafından kırık bir değirmen taşında bulundu.

Ancak, bu parçalar henüz yeni bir araya getirildi ve penis oyması ortaya çıktı. Arkeologlar, bunun bu tür bir tasvire sahip olan, bilinen dört Roma-Britanya değirmen taşı örneğinden biri olduğunu söylüyor.

(Romalı Askerlerin Çizdiği Müstehcen Çizimler Bulundu)

Highways England’ın Cambridge ve Huntingdon arasındaki A14 karayolunun 1.5 milyar sterlinlik yükseltme çalışmaları sırasında, Oxford Archaeology ile çalışan arkeologlar tarafından 300’den fazla el değirmeni ve değirmen taşı bulundu.

Yakın zamanda üzerindeki penis tasviri ortaya çıkan taş, kırıldıktan sonra ters çevrilmiş ve temel taşı olarak kullanılmak üzere buraya yerleştirilmişti. Bu sayede günümüze kadar korunarak ulaştı.

Dr Ruth Shaffrey, değirmen taşıyla birlikte. C: Highways England

A14 arkeoloji lideri Steve Sherlock, “Herhangi bir tarihe ait süslenmiş el değirmeni ve değirmen taşları son derece nadir ve ülke çapında toplam 20.000 civarında keşfedilen sadece dört Antik Roma değirmen taşında süsleme var.” diyor.

Sherlock, fallik imgelerin Roma dünyasında önemli bir güç ve erkeklik imgesi olarak görüldüğünü ve lejyonerlerin savaştan önce onlara iyi şanslar sağlaması için bir fallus muska takmalarının yaygın bir uygulama olduğunu söylüyor.

“Bu değirmen taşı, Roma dönemi Britanya’sından bu tür tasvirlere ilişkin kanıtlara katkıda bulunduğu için önemli.”

“”Hic habitat felicitas” – “Mutluluğu burada bulacaksınız” yazılı Pompeii fırınlarının üzerinde bulunanlar gibi, fallus ve öğütme arasında bilinen ilişkiler vardı.”

Yol boyunca bulunan yünlü mamut ve gergedan kalıntılarının da son Buz Devri’ne ait olduğu düşünülüyor. C: Highways England

Oxford Archaeology’den Dr Ruth Shaffrey: “Bu şekilde dekore edilmiş Roma-Britanya değirmen taşlarının bilinen dört örneğinden biri olarak, A14 değirmen taşı oldukça önemli bir keşif.” diyor.

“Değirmenin yerel topluluk için önemi ve değirmen taşına ve ürününe (un) kazandırdığı koruyucu özelliklere, üst yüzeyinde bir fallus tasviriyle fikir sunuyor.”

“Roma dünyasında fallik imge her yerde bulunuyordu ve iyi şansla ilişkilendiriliyordu.”

Söz konusu değirmen taşı, Highways England tarafından kamuoyuna açıklanacak yükseltme rotasındaki buluntular listesinin en sonuncusu.

Bu bulgular arasında, Britanya’da bira mayalanmasının MÖ 400 gibi erken bir tarihe dayanan en eski kanıtları, sadece ülkede bulunan ve MS 269’da öldürülmeden önce yaklaşık iki ay hüküm süren Roma imparatoru Laelianus’u tasvir eden ikinci altın sikke yer alıyor. Ayrıca yünlü mamut dişleri ve yünlü gergedan kafatasları da bulundu.


BBC. 19 Şubat 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login