Roma Kalesinde 1.700 Yıllık Penis Tasviri ve Küfür Bulundu

1.700 yıl önce bu taşı yontan kişi, bir asker arkadaşına karşı hissettiklerini çok net bir şekilde ortaya koymuş.

İngiltere’de bir Roma kalesinin yıkıntıları arasında bulunan penis ve hakaret kazınmış bir taş. C: The Vindolanda Trust

İngiltere’deki arkeologlar, Roma kalesinde bir taş üzerinde müstehcen bir oyma keşfettiklerinde oldukça şaşırdı.

Grafiti, uzmanların birinin adının yanında “Göt” anlamına geldiğini söylediği bir ifadenin eşlik ettiği bir penise sahipti ve bir Romalı asker tarafından arkadaşına hakaret etmek için kazınmış gibi görünüyor.

40 santimetre genişliğinde ve 15 cm boyunda olan taş, 19 Mayıs’ta Hadrian Duvarı’nın hemen güneyindeki bir Roma kalesinin kalıntıları olan Vindolanda’da ortaya çıkarıldı. Arkeologlar, grafitinin MS 3. yüzyılda taşa oyulduğunu düşünüyorlar.

(İlgili: Antik Roma Kalesinde Gizemli Çıplak Adam Oyması Keşfedildi)

Hadrian Duvarı, Roma İmparatorluğu’nun kuzey sınırı olarak hizmet eden, Roma Britanya’sını Kaledonya’daki Piktlere karşı savunmak için İngiltere genelinde inşa edilen müstahkem bir yapıydı.

Galler’den emekli bir biyokimyacı olan gönüllü arkeolog Dylan Herbert, kazı alanındaki ikinci haftasında taşı ortaya çıkardı. (Siteyi kazmaktan sorumlu Vindolanda Charitable Trust, arkeologların geniş alanı düzgün bir şekilde keşfetmelerine yardımcı olmak için gönüllüler ile çalışıyor.)

Herbert, “Arkadan sıradan bir taş gibi görünüyordu, ama ters çevirdiğimde bazı net harfler görünce ürktüm. Ancak çamuru çıkardıktan sonra, ortaya çıkardığım şeyin tam boyutunu anladım ve kesinlikle çok mutlu oldum.” diyor.

Taşın ilk göze çarpan özelliği üzerine oyulmuş olan penisti , ancak araştırmacılar ona eşlik eden yazıyla daha fazla ilgilendiler. Uzmanlar, “SECUNDINUS CACOR” ifadesini, açıklamaya göre “Secundinus, göt” anlamına gelen “SECUNDINUS CACATOR” kelimesinin kısaltması olarak kabul ettiler.

Gönüllü Dylan Herbert keşfettiği oyma taşın yanında. C: The Vindolanda Trust

Vindolanda Charitable Trust’ın kazı direktörü ve CEO’su Andrew Birley yaptığı açıklamada, “Geçmişten doğrudan bir mesaj olan bir yazıtın bulunması, bir Roma kazı alanında her zaman büyük bir olaydır. Ama bu taştaki mesajı deşifre ettiğimizde gerçekten şaşırdık.” diyor.

Fallus oymaları Roma İmparatorluğu’nda nadir değildi: Yeni oyma, Vindolanda’da ortaya çıkarılan 13. fallus temsili ve şimdiye kadar alanın sadece dörtte biri tamamen kazıldı. Haziran 2021’de, Vindolanda’da çıplak bir süvari ve atına ait bir oyma da ortaya çıkarıldı. Açıklamaya göre, fallus normalde iyi şans veya doğurganlığın sembolü olarak tasvir ediliyordu.

Bununla birlikte, yakın zamanda keşfedilen grafiti, bir hakaret anlamına geliyor. Kayaya oyulmuş çizgilerin derinliği, sanatçının taş üzerinde çalışmak için çok zaman harcadığını gösteriyor, bu da açıklamaya göre Secundinus’u ne kadar tutkuyla hor gördüğünü vurguluyor.

Taşı kalede görünür bir yere koymak, o zamanlar birini utandırmanın en etkili yollarından biri olmalıydı. Araştırmacılar, yeni oymanın bugün sosyal medyada birisini kötülemenin Antik Roma eşdeğeri olduğunu söylüyor.

Birley, “Yazarının Secundinus ile büyük bir sorunu olduğu açık ve düşüncelerini herkese açıklayacak kadar kendinden emindi. Secundinus’un 1.700 yıldan fazla bir süre önce bölgede dolaşırken bunu görmekten daha az eğleneceğinden şüphem yok.” diyor.


BBC. 31 Mayıs 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login