İngiltere’de Penis Şeklinde Gümüş Kolye Ucu Bulundu

İngiltere’de, 1.800 yıl önce bir kişiyi talihsizlikten korumak için boyuna takılan gümüş, penis şeklinde bir kolye keşfedildi.

Gümüşten yapılmış bu Roma kolyesi bir penisi tasvir ediyor. Üst kısımdaki çizgiler kasık kıllarını gösteriyor gibi görünüyor. C: Portable Antiquities Scheme

Marcus Terentius Varro (MÖ 116 – MÖ 27) ve Yaşlı Plinius (MS 23 – 79) gibi antik Roma yazarları, fallusun ve temsillerinin, bir kişiyi kötülükten koruma gücüne sahip olduğu düşünüldüğünden bahseder. Fallus’un birçok tasviri Roma İmparatorluğu’nda bulundu ve bilim insanları genellikle bunların kötü şanstan kaçınmak için yaratıldığına inanırlar.

Kolye ucu yaklaşık 3,1 santimetre uzunluğunda ve tepesinde bir ipin geçmesi için küçük bir halka var. Romalıların İngiltere’yi MS 42 ve 410 yılları arasında kontrol ettiği bir zamana tarihleniyor.

Taşınabilir Eski Eserler Programı’nda (PAS) bir görevli olan Lori Rogerson, “Penis şeklindeki bu tür tılsımlar Roma Britanya’sında sıklıkla görülse de, Kent bölgesinde bulunan bu kolye ucu gibi gümüşten ziyade tipik olarak bakır alaşımından yapılırlar.” diyor.

(İlgili: Roma Kalesinde 1.700 Yıllık Penis Tasviri ve Küfür Bulundu)

Rogerson, “Bakır alaşımından daha kaliteli bir metal olan gümüşün, fallusun koruyucu yeteneklerini güçlendirdiği düşünülmüş olabilir. Çocukların bu apotropik [kötülüğü durdurma gücüne sahip] araçlarla korunduğunu biliyoruz ve arkeolojik kanıtlar, bunların Britanya’da kullanımının Roma ordusunda çok popüler olduğunu gösteriyor.” diyor.

Musée Yves Brayer’de bu eserler hakkında araştırma yapan Cyril Dumas, “Romalı erkekler, kadınlar, çocuklar ve hatta hayvanlar, sözde nazardan korunmak için böyle kolyeler takarlardı. Bu tılsım, kötü şansın kişileşmesi olan ‘nazar’ın etkilerine karşı kullanılıyordu.” diyor.

Metal seçimine gelince, belki de takıyı yaptıran veya satın alan kişinin daha kaliteli bir metal için yeterli parası vardı. Newcastle Üniversitesi Tarih, Klasik ve Arkeoloji Okulu’nda proje yöneticisi ve araştırma koordinatörü olan Rob Collins, “Bir malzeme olarak gümüş seçimi, birçok nedenden dolayı olabilir; bunlardan biri, kullanıcının bunu karşılayabilmesi ve kolyenin de bir sergileme nesnesi haline gelmesi. Bununla birlikte, gümüşün bir malzeme olarak onunla ilişkili büyülü özelliklere veya bağlantılara sahip olduğundan şüpheleniyorum.” diyor.

Wendy Thompson, kolye ucunu 31 Aralık 2020’de buldu ve bunu, British Museum ve Galler Ulusal Müzesi tarafından yürütülen bir program olan Portable Antiquities Scheme’e bildirdi. Eser şu anda İngiltere yasalarının gerektirdiği hazine sürecinden geçiyor ve bu da İngiltere’de bir müze koleksiyonuna girmesine neden olabilir.


Live Science. 9 Haziran 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login