Roma İmparatorluğu’nun İnteraktif Yol Haritası Çıktı

Antik Roma İmparatorluğu’nun en geniş sınırlarına ulaştığı coğrafya boyunca yaptığı yolların ve yerleşimlerinin interaktif haritası yapıldı.

Roma İmparatorluğu'nun İnteraktif Yol Haritası Çıktı

Roma İmparatorluğu en geniş sınırlara ulaştığı dönemde yaklaşık 5.900.000 km2 büyüklüğündeydi. OmnesViae.org sitesinin paylaştığı haritada, Roma döneminde imparatorluğun ele geçirdiği coğrafyalarda kurdukları yerleşim yerleri ve yolların bir dökümü bulunuyor. Harita sayesinde Anadolu’da bulunan Roma dönemi yerleşimlerini geçmişteki adları ile görmek mümkün.

İnteraktif haritada yapabileceğiniz bir diğer şey ise, iki farklı Roma yerleşimi adını yazarak, o günün koşulları ile yolun kaç kilometre olduğunu ve yaklaşık olarak kaç gün süreceğini öğrenmek. Yol boyunca hangi güzergahtan gidileceği ve nerelerde konaklama imkanı olduğu da gösteriliyor.

Haritadaki ölçüme dayanarak örneğin, Ankara’dan (Ancyra) İstanbul’a (Chalcedonia) ulaşabilmek için birçok Antik Roma yerleşiminden geçmek gerekiyor ve bu yol yaklaşık olarak 20 gün sürüyor.

Haritaya buradan ulaşabilirsiniz.

 

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login