Roma Askeri İnfaz Kurbanlarına Ait Başsız İskeletler Bulundu

Arkeologlar, bir mezar alanında keşfedilen bir grup kafası kesilmiş bedenin muhtemelen Roma askeri infaz kurbanlarına ait olduğunu söylüyor.

İnfaz edilen bireylerden biri. C: Cambridge Archaeological Unit

Cambridgeshire, Somersham’daki bir askeri tedarik çiftliği yerleşiminde “olağanüstü yüksek” sayıda başı kesilmiş iskelet bulundu.

3. yüzyılda yaşamış olan bu insanlardan bazıları, arkalarından bir kılıç darbesi aldıklarında diz çöküyordu.

(Çin’de Diz Çökerek Kafası Kesilmiş 3.000 Yıllık İskelet Bulundu)

Arkeolog Isabel Lisboa, Britanya’daki Roma mezarlıklarında bulunan iskeletlerin genelde yüzde 6’sının idam edildiğini, ancak bu mezarlıkta bulunanların yüzde 33’ünün idam edildiğini söylüyor.

Kafatasları iskeletlerle birlikte gömülü bulundu – sekizi kadın, dokuzu erkek. C: Cambridge Archaeological Unit

Kazıları yapılan üç mezarlıkta 17’si başı kesilmiş iskelet barındıran toplamda 52 mezar ortaya çıkarıldı.

İdam edilenlerden en az biri (yüzüstü bulunan yaşlı bir kadın) ölümden hemen önce işkence görmüş veya sonrasında sakat bırakılmış gibi görünüyor.

Kurbanların başları ayaklarına veya bacak aralarına yerleştirilmiş olarak bulundu.

Buluntular, 2001 ve 2010 yılları arasında yapılan bir dizi kazı sırasında ortaya çıktı. C: Cambridge Archaeological Unit

Dr Lisboa, bu iskeletlerin, yasal cezaların daha sert hale geldiği Roma İmparatorluğu için istikrarsızlığın arttığı bir döneme ait olduklarını söylüyor: “Ölümcül suçların sayısı 3. yüzyılda ikiye katlandı ve 4. yüzyılda dört katına çıktı.”

“Doğrudan veya dolaylı olarak Roma ordusunun bir parçası olduğu için, Somersham yerleşimlerinde cezaların şiddeti ve Roma yasalarının uygulanması daha şiddetli olmalıydı.”

İnfaz edilenlerin hepsi 25 ile 45 yaşları arasındaki yetişkinlerdi. C: Cambridge Archaeological Unit

Yerleşimin, Camp Ground ve Langdale Hale’deki daha geniş bir askeri çiftlik ağının parçası olan Roma ordusuna tedarik sağladığına inanılıyor.

İskeletler arasındaki “genetik ilişki eksikliği”, onların ya askeri görevde ya da köle olduklarını gösteriyor. Bulunan iskeletlerden en az ikisi İskoçya veya İrlanda’da, bir diğeri ise Alpler’de doğmuştu.

Bulunan iskeletlerin çoğu, kötü durumda olan ayrı mezarlara gömülmüştü. C: Cambridge Archaeological Unit

Dr Lisboa, “Knobb’s Farm’da, yerel olarak ve Roma dönemi Britanya’sındaki mezarlıklarla karşılaştırıldığında, son derece yüksek bir oranda başı kesilmiş iskelet var. Bulunanların yüzde 33’ü.” diyor. Başka yerlerde, definlerin yüzde 2,5 ila yüzde 6’sını kafası kesilmiş iskeletler oluşturuyor.


BBC News. 31 Mayıs 2021.

Makale: Wiseman, R., Neil, B., & Mazzilli, F. (2021). Extreme Justice: Decapitations and Prone Burials in Three Late Roman Cemeteries at Knobb’s Farm, Cambridgeshire. Britannia, 1-55.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login