Bronz Kulp, İnfazlarda ‘Aslanların Kullanıldığını’ Öne Sürüyor

Arkeologlar, ortaya çıkarılan bronz bir anahtar sapının Roma Britanya’sındaki infazlarda aslanların kullanıldığını gösterdiğini söylüyor.

Bronz kulp, Roma dönemi Leicester’ındaki infazlar hakkında fikir veriyor. C: ULAS

Aslanla boğuşan bir “Barbar”ı gösteren kulp, Leicester’deki Great Central Caddesi’ndeki bir Roma şehir evinin altında bulundu. Kulbun üstünde aynı zamanda dehşet içinde sinmiş dört çocuğun figürleri de yer alıyor.

Leicester Üniversitesi’nden kazı lideri Dr Gavin Speed, “Roma İmparatorluğu’nda daha önce herhangi bir yerde buna benzer hiçbir şeyin bulunmadığını” söylüyor.

(10.000 Roma Askerinin Kullandığı Kamp Alanı Bulundu)

Dr Speed, “İlk bulunduğunda, tanımlanamaz bir bronz nesne gibi görünüyordu, ancak toprağı dikkat çekici bir şekilde temizledikten sonra, bize bakan birkaç küçük yüz ortaya çıkardık, kesinlikle şaşırtıcıydı.” diyor.

Obje, 2017 yılında Leicester Arkeoloji Hizmetleri Üniversitesi (ULAS) tarafından bulundu, ardından King’s College London’da incelendi ve bulgular şimdi Britannia dergisinde yayınlandı.

Anahtar kulbu, şehirdeki bir kasaba evinin altında gömülü olarak bulundu. C: ULAS

King’s College’dan yardımcı yazar Dr John Pearce şunları söylüyor: “Bu eşsiz obje, bize Roma Britanya’sındaki bu infaz biçiminin en ayrıntılı temsilini veriyor.”

“Bu türden ilk keşif olarak, bu eyaletteki Roma otoritesinin acımasız karakterini aydınlatıyor.”

Roma hukuku, suçluların ve savaş esirlerinin, Latince Damnatio ad bestias terimiyle tanımlanan, onları hayvanlara atma şeklindeki kamusal gösteri yoluyla idam edilmesini onaylıyordu.

Bu infaz şekli genellikle Roma’nın düşmanlarının – Roma İmparatorluğu dışında yaşayan ve topluca “Barbarlar” olarak bilinen kabilelerin üyelerinin yok edilmesini sembolize etmek için kullanıldı.

Uzmanlar, anahtar kulbunun Roma Britanya’sının “en ayrıntılı temsillerinden” biri olduğunu söylüyor. C: ULAS

Leicester’in Roma geçmişinin bu yeni kanıtı, Roma sokakları, mozaik zeminler ve bir Roma tiyatrosu ile birlikte bulundu.

Nick Cooper, bronz kulbun çok önemli bir ev için Leicester’da özel olarak yapılmış olduğunu söylüyor. Kulbun bulunduğu şehir evi, yeni keşfedilen Roma tiyatrosunun yanında duruyordu.

“Bu, Roma dönemi Leicester’ında elde ettiğimiz en heyecan verici bulgulardan biri ve o dönemde Leicester’daki yaşam hakkında anlatacak harika bir hikayesi ve tiyatroda gerçekleşmiş olabilecek etkinlikler için sunduğu potansiyel kanıtları var.”

Anahtar kulpunun bulunduğu yerde uzmanlar bir tiyatro ve birkaç mozaik taban ortaya çıkardı. C: ULAS

“Yaklaşık 10 cm uzunluğundaki küçük bir kulbun üzerinde, Roma hukukunda suçluların ve savaş esirlerinin hayvanlar tarafından öldürülmeye mahkum edildiği uygulama hakkında gelişen bir hikaye var. Bu, madenlere mahkûm edilmekten biraz daha kötüydü. Madenlerde çalıştırılmak da mahkûmların sık sık hayatlarının sonunu bulmasının diğer yoluydu.”

Bronz kulp, şu anda yeniden geliştirilmekte olan ve 2023’te yeniden açılacak olan Leicester’s Jewry Wall Museum’da halka açık sergilenecek.


BBC News. 11 Ağustos 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login