Pompeii’de Otları Biçmek için Koyunlar Görevlendirdi

Pompeii’de kullanılmaya başlanan doğal çim biçme yöntemi, eski üzüm bağlarının canlandırılması da dahil olmak üzere dokuz aylık deneyin bir parçası.

Pompeii arkeoloji parkının yöneticisi Gabriel Zuchtriegel, koyunların “büyük bir şevkle” çalışmaya başladığını söylüyor. C: Pompeii archaeological park

Eski üzüm bağlarını canlandırma planlarını da içeren bir tarımsal girişimin parçası olarak, Pompeii kalıntılarını çevreleyen yabani otları biçmek için bir koyun sürüsü seferber edildi.

150 koyun geçtiğimiz Perşembe sabahı Pompeii’ye geldi ve arkeoloji parkının kuzeyindeki geniş bir alan olan Regio V’in kazılmamış bir bölümünde hemen otlamaya başladı.

Dokuz aylık bir deneyin parçası olarak, park yetkilileri Pompeii şarabı üretimini artırmaya çalışırken koyun sürüsü, diğer otlu alanları budamak ve eski ve yeni üzüm bağlarını korumak için de konuşlandırılacak.

(İlgili: Pompeii’de ‘Mastürbasyon Yapan Adam’ın Gerçek Hikayesi Ne?)

Pompeii arkeoloji parkının yöneticisi Gabriel Zuchtriegel, “Büyük bir heyecanla alana girdiler ve hemen işe koyuldular. Bakım çok büyük bir maliyet, bu yüzden birisine çimleri biçmesi için para ödemek yerine otları yiyen, gübreleyen ve kurak mevsimlere ve şiddetli yağışlara karşı çok daha dirençli bir pastoral manzara yaratan koyunlarımız var.” diyor.

Söz konusu çim biçme yöntemi, enerji kullanımını ve maliyetleri düşürmenin ekolojik bir yolu olarak dünyanın başka yerlerinde de benimseniyor.

Zuchtriegel, “Pek çok insan Pompeii’yi çok sayıda evin olduğu antik bir şehir olarak düşünür, ancak aslında burası bundan çok daha fazlası. Ağaçlık, çimenlik, zeytinlik ve üzüm bağlarından oluşan devasa alanlar var. Ve 100 yıl öncesine, güney İtalya’ya ve hatta 1950’lere ait fotoğraflara bakarsanız, Pompeii, Paestum ve diğer sitelerin etrafındaki duvarları görmek şaşırtıcı. Onlar, büyüyen bitki örtüsüyle ilgili bu sorunları yaşamıyorlardı çünkü her metrekare bu köy toplulukları tarafından verimli bir şekilde kullanılıyordu.” diyor.

“O insanlar, geleneksel manzarayı koruma konusunda harika bir iş çıkardılar ve bu tekniklerin bazılarını kullanmaya geri dönmemiz gerekiyor çünkü aksi takdirde bu sürdürülebilir olmaz.”

Pompei, MS 79’da Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla yok oldu. Kentin kalıntıları 16. yüzyılda keşfedildi ve ilk kazılar 1748’de başladı.

1800’lerin sonlarında, arkeolog Giuseppe Fiorelli ilk önce şehrin o zamana kadar 3 metre kalın kül tabakasının altında yatan bazı üzüm bağlarını kazdı. Eski üzüm bağlarının çoğu, insanların bahçelerinde şarap ürettikleri şehrin daha az nüfuslu doğu yakasında bulunuyordu.

Pompei, Akdeniz’e ihraç edilen şarabıyla ünlüydü. Pompeii şarabı son derece alkollüydü ve bal, baharat ve hatta deniz suyu gibi malzemelerle karıştırılıyordu.

Sitede bir süredir şarap üretiliyor, ancak şimdi yetkililer daha eski üzüm bağlarının canlanmasına ve yenilerinin dikilmesine yol açacak bir ortaklık imzalamaya yakın.


The Guardian. 24 Kasım 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login