Pompeii’de Nadir Mavi Boyalı Bir Tapınak Ortaya Çıkarıldı

Pompeii’deki arkeologlar, antik Roma tapınağı olarak yorumlanan ve karmaşık bir şekilde dekore edilmiş mavi bir odayı ortaya çıkardılar.

Arkeologlar odanın içinde amforalar, bronz testiler, bronz kandiller ve inşaat malzemeleri buldu. C: Pompeii Arkeoloji Parkı

Arkeologlar, MS 79’da Vezüv Yanardağı’nın patlamasından kaynaklanan volkanik kayalar ve küllerle 2.000 yıl boyunca korunan antik kent Pompeii’de yeni keşifler yapmaya devam ediyorlar.

Son dönemdeki buluntulardan birkaçı, hamile bir kaplumbağa, çocuk grafitileri, pizzaya benzeyen bir ekmek tasviri ve Troya Savaşı ile ilişkilendirilen mitolojik karakterleri tasvir eden freskler içeriyor.

Bu hafta araştırmacılar, başka bir çarpıcı keşfi duyurdular: duvarlarında nadir mavi boya bulunan gösterişli bir tapınak.

(İlgili: Pompeii’de Çocukların Çizdiği Gladyatör Çizimleri Bulundu)

Odanın, ritüel faaliyetlerin gerçekleştiği ve kutsal nesnelerin barındırıldığı bir tür antik Roma tapınağı olan sacrarium olduğu düşünülüyor. Duvarlar mavi renginin yanı sıra dört mevsimi temsil ettiği düşünülen kadın resimleriyle kaplı.

Diğer duvarlarda ise çobanlar ve avcılar tarafından kullanılan bir saban ve asa da dahil olmak üzere koyun yetiştiriciliği ve tarımı gösteren resimler yer alıyor. Resimlerden biri ise büyük benekli bir kediye benziyor.

Araştırmacılar duvarlardaki kadınların mevsimleri temsil ettiğini düşünüyor. C: Pompeii Arkeoloji Parkı

Pompeii Arkeoloji Parkı’ndan yapılan açıklamaya göre, mavinin Pompeii fresklerinde nadiren bulunması ve genellikle özenle dekore edilmiş odalarda kullanılması nedeniyle odanın rengi özellikle özel.

Keşif, şu anda yeni bulgular için en aktif kazı alanlarından biri olan Pompeii’nin merkezindeki bir yerleşim bölgesi olan Regio IX’da yapılan son kazılar sırasında yapıldı. Bu bölge, en parlak noktasında 1.070 konut birimine yayılmış 13.000’den fazla odaya ev sahipliği yapıyordu.

Söz konusu oda yaklaşık 8 metrekare büyüklüğünde. Arkeologlar içeride ev eşyaları ve amfora olarak bilinen 15 kap, iki bronz testi ve iki bronz kandil buldular. Ayrıca, muhtemelen tadilat için kullanılan inşaat malzemeleri ile öğütülüp harç ve sıvaya eklenmek üzere saklanmış olabilecek bir yığın boş istiridye kabuğu ortaya çıkarıldı.

İtalya Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano geçtiğimiz günlerde Pompeii’yi ziyaret etti ve arkeolojik alanı hâlâ kısmen keşfedilmemiş bir “hazine sandığı” olarak nitelendirdi.

İstiridye kabukları büyük ihtimalle öğütülmek ve harç ve sıvaya eklenmek üzere saklanmıştı. C: Pompeii Arkeoloji Parkı

MS birinci yüzyılda Pompeii, İtalya’nın güneybatı kıyısında, tahminen 10.000 ila 20.000 nüfusuyla hareketli bir sahil Roma kasabasıydı. Yakındaki Vezüv Yanardağı, MS 24 Ağustos 79’da öğle saatlerinde patlamaya başladı ve kasabanın üzerine enkaz ve sıcak, zehirli gazlar saçtı. Bazı sakinler kaçtı ve hayatta kaldı, ancak felakette yaklaşık 2.000 Pompeii’li öldürüldü.

Patlama, Herculaneum da dahil olmak üzere çevredeki diğer köy ve kasabaları da kapladı. Toplamda 16.000 kadar kişinin öldüğü düşünülüyor.

Yüzlerce yıl boyunca Pompeii volkanik örtünün altında gömülü kaldı. 16. yüzyılın sonlarında yeniden keşfedildi ve o zamandan beri araştırmacılar burada çalışmalara devam ediyor.


Smithsonian Magazine. 7 Haziran 2024.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login