Peru’da En Eski Ameliyat İzleri Bulundu

Florida Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, Peru’da en eski kemik ameliyatı izlerinin bulunduğunu iddia ediyor. Dr. J Maria Toyne, 800-1535 yılları arasına tarihlenen iki iskelette, trepanasyona rastladıklarını söyledi.

Peru'da bulunan iki iskelette trepanasyon izleri

Trepanasyon: kemiklere delik açılarak yapılan bir ameliyat biçimi ve aynı zamanda en eski ameliyat yöntemi.

Biri genç, diğeri ise 30 yaşlarında olan, İki orta sağlıklı erkek iskeletinin bacağında açılmış delikler bulundu. Deliklerin açıldığı noktaları ve derinliklerini inceleyen biyoarkeologlar, bu deliklerin rastgele açılmadığını ve büyük olasılıkla bunların fizikler yaralanma kaynaklı basıncı azaltmak ya da ciddi enfeksiyonlar için açıldığını belirtti.

Fakat hala bu trepanasyon işlemlerinin ameliyat sırasında ölen yaşayan insanlara mı yapıldığı, yoksa ölmüş insanlar üstünde eğitim ya da deneme amaçlı mı yapıldığı bilinemiyor. Yine de Dr. Toyne, işlemi gerçekleştiren kişilerin becerilerine vurgu yaptı ve Chachapoya bölgesinde yaşayan bu insanların ileri tıbbi uygulamalarını kullandıklarını bildiklerini söyledi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply