Ormskirk’teki Viking Duvar Resmi, Eleştirilerin Odağı Oldu

Bir kasabanın Viking folklorunu kutlayan duvar resmi, yanlış miğfer tipine sahip olduğu ve “karikatür gibi göründüğü” için eleştirildi.

Sanat eseri, kasabanın Orm adında bir Vikingin adını aldığını söyleyen folklora dayanıyor.

Ormskirk yerleşkesi adını, Orm adında bir Viking’ten almıştı. Bu sanat eserinde bir Viking, kasabanın bisküvi yapım tarihine atıfta bulunarak, zencefilli çörekten yapılmış bir figürü kovalıyor.

Bazı sosyal medya yorumcuları, duvar resminin “tarihle ilgisi olmadığını” söyleyerek eleştirmeye başladı.

Ancak Batı Lancashire İlçe Konseyi, bu “eğlenceli” eserin, insanları ana caddeye geri döndürmek için tasarlandığını söylüyor.

(İlgili: Vikingler Grönland’ı Neden Terk Etti?)

Vikingler, Batı Lancashire kıyılarına 9. yüzyılda inmişti. Yerel folklor, kasabanın kilisesinin, onlardan biri olan Orm adında bir beyefendi tarafından kurulduğunu öneriyor.

Ancak Facebook kullanıcısı Bryan Preedy, duvar resminin “tarih ya da arkeolojiyle hiçbir ilgisi olmadığını” ve “bir karikatürden kopyalanmış gibi göründüğünü” söylüyor.

Dot Broady Hawkes ise şöyle yazdı: “Ormskirk’ün çocukları tamamen yanlış bilgilendirilecek ve Vikinglerin miğferlerine boynuz taktığını düşünerek büyüyecekler. Bu korkunç.”

Duvar resmindeki Viking, zencefilli kurabiye adamları kovalarken tasvir edilmiş.

Yine de herkes bu duvar resminden rahatsız değil.

John Brindle, eseri Facebook’ta “harika” olarak nitelendirirken Tracy O’HARA şunları söyledi: “Bu kasabanın yaratıcılığını sevmek, kasabamızı aydınlatmak çok güzel. Katılan herkese aferin.”

Sanatçı Carrie Reichardt, bazı yerel insanların “Ormskirk’ün tarihine eğlenceli ve esprili bir bakış” olarak tasarlandığını söylediği duvar resminden memnun olmamalarının “üzücü” olduğunu söyledi.

“Bu bir sokak sanatı eseri. Müze bağlamında değil asla tarihsel olarak doğru olarak görülmesi amaçlanmadı. Adı ‘Ye Legendary Ormskirk Bake Off’. Açıkça Ormskirk’ün ve Viking geçmişinin hikayesine gerçek bir bakış atmıyor. Bu bir karikatür Viking, abartılı bir versiyon, mitlerden ve efsanelerden bir şey yaratmayı amaçlamış.”

Reichardt, insanları güldürmek ve onlara Ormskirk’in harika tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için ilham vermek istediğini söylüyor.

Projenin bir parçası olarak Ormskirk saatçisi Thomas Barry’yi tasvir eden bir duvar resmi de oluşturuldu.

Bir konsey sözcüsü, koronavirüs salgınının ardından yerel ana caddeleri tanıtmak için hükümet tarafından finanse edilen bir projenin parçası olarak görevlendirilen üç kişiden biri olan parçayı oluşturmak için “sanatsal lisans” kullanıldığını söylüyor.

Ormskirk saatçisi Thomas Barry’yi tasvir eden bir duvar resmi de Liverpool sanatçısı Paul Curtis tarafından yaratıldı ve Burscough’daki vahşi yaşamı kutlamak için üçüncü bir duvar resmi de yapıldı.


BBC News. 22 Mart 2022.

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu.

You must be logged in to post a comment Login