2017 Ocak Ayının En İlginç 10 Arkeoloji Haberi

Türkiye’deki gündem yoğunluğundan dolayı dünya çapında yapılmış arkeolojik keşifleri kaçıranlar için yaklaşık iki senedir her ay derlediğimiz önemli keşiflere devam ediyoruz. 2017 yılının Ocak ayında Türkiye ve dünyada gerçekleştirilmiş en ilginç on arkeolojik keşfi bu listede derledik.

1- Neandertaller Güzel Buldukları Taşları Topluyordu

Taşın mağaraya ait olmamasından yola çıkan araştırmacılar, bunun Neandertaller tarafndan buraya getirildiğini savunuyor. F: David Frayer, University of Kansas

Hırvatistan’daki Krapina Mağarası’nda bulunan bir kireçtaşı parçası, 130,000 yıl önce yaşayan Neandertallerin ilginç buldukları taşları mağaraya getirdiklerini gösteriyor.

Mağarada bulunan ve bölgeye ait olmayan taşın görünümü, içerdiği maddeler ve siyah çizgileri ile araştırmacıların da ilgisini birçok kere çekmişti. Belki de Neandertallerin bu taşı alıp mağaraya getirmesinin de nedeni buydu.

Keşif hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

2- Pompeii’nin Çöpleri İnsanların Geri Dönüşümcü Olduklarını Gösteriyor

79 yılında yanardağın külleri altında kalan Pompeii Antik Kenti’nin çöplerini incelemeye başlayan araştırmacılar, insanların eşyalarına özen göstermediğini ortaya koydu.

Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla MS. 79 yılında küller altında kalan Pompeii ve Herculaneum antik kentlerinin en bilinen buluntuları takılar, villalar, büyüleyici mozaikler ve freskler olsa da, bu antik kentlerin çöpleri çok farklı bilgiler veriyor. Burada yaşamış insanların arkalarında bıraktıkları basit eşyalar, insanların eşyalarına pek de dikkat etmediğini gösteriyor.

Keşif hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

3- Dili Kesilerek Yerine Taş Konmuş Bir İskelet Bulundu

2017 ocak ayı arkeolojik keşifler

İngiltere’deki bir Antik Roma mezarlığında, yüzüstü gömülmüş bir adamın dilinin kesildiği ve yerine taş konduğu anlaşıldı.

İngiltere’deki Northamptonshire’da yer alan bir Antik Roma mezarında, dili kesilerek yerine yassı bir taş konulmuş bir adamın iskeleti bulundu. Arkeologlar, insanların yüzüstü gömdükleri bu adamın tekrar canlanıp kendilerini rahatsız etmesinden korktuklarını düşünüyor.

Keşif hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

4- Kış Gündönümünü Gösteren 5000 Yıllık ‘Kaya Takvimi’ Bulundu

Bir metre çapında delik bulunan kaya oluşumu, yaklaşık 5.000 yıl önce kış başlangıcını gösteriyor. F: Giuseppe La Spina

Sicilya’da, Stonehenge benzeri yaklaşık 5000 yıllık ilginç bir “kaya takvimi” bulundu. Neolitik döneme tarihlenen bu ilginç kayanın üzerinde kusursuz bir şekilde açılmış delik bulunuyor.

Yaklaşık bir metre çapında bir delik bulunan kaya oluşumu, yaklaşık 5.000 yıl önce kışın başlangıcını işaret ediyordu. 7 metre yükseklikteki delik, yılın ve mevsimlerin dönüm noktasını işaret ediyor ve sert ve soğuk zamanları öngörüyordu.

Keşif hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

5- Buzadam Ötzi Öldürülmeden Önce Pastırma Yemiş

Donarak mumyalaşmış olarak bulunan Ötzi.

Alplerde donmuş olarak bulunan Buzadam Ötzi, 5300 yıl önce bir okla vurulmadan önce bir ya da iki dilim pastırma yemiş.

Kısa süre önce Ötzi’nin midesini inceleyen bilim insanlarına göre, Ötzi son yemeğinde büyük olasılıkla kurutulmuş keçi eti yemişti. Ötzi, ölümünden sadece 1-2 saat önce yediği son yemeği dağ keçisinden oluşuyordu. Bağırsaklarında yapılan incelemeye göre bir önceki yemeğinde ise tahıl ve alageyik eti yemişti.

Keşif hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

6- Truva’daki 800 Yıllık Kadının Kaburgasında Kireçlenmiş Apseler Bulundu

Truva'da 800 yıllık bir kadın iskeleti, ölümcül enfeksiyon izleri taşıyor

Kaburgasında bulunan kireçlenmiş nodüllerin içine sıkışan DNA, muhtemelen kadının ölümüne neden olan patojen bakterilerin tüm genomlarını sağladı. F: Gebhard Bieg

Homeros’un İlyada’sından geçen efsanevi şehir Truva yakınlarındaki bir mezarlıkta, 800 yıl önce gömülmüş bir kadının kaburgasında çilek boyutunda iki tane nodül bulundu.

800 yıl önce, bir zamanlar antik dünyanın efsanevi şehirlerinden olan Truva’nın eteklerinde, tarımla geçinen toplumun üyesi olan 30 yaşında bir kadın, taşlarla çevrili bir mezara gömüldü. Bizans mezarlığında bulunan diğer iskeletler gibi, kadının iskeleti de açık bir şekilde yoğun tarımsal aktivitelerin izlerini taşıyordu. Fakat arkeologlar, bu kadının kaburgalarının altında, her biri çilek büyüklüğündeki iki tane kireçlenmiş nodül farketti.

Keşif hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

7- Kuzey Amerika’daki İlk İnsan Yerleşimi 24.000 Yıl Öncesine Tarihlendi

Mağara 2’de bulunan at çenesi yüzeyindeki kesik izleri. Hayvanın dili muhtemelen taş aletle kesilmiş. F: Montreal Üniversitesi.

Bering Boğazı’nı kullanan insanların Kuzey Amerika’ya ayak bastığı ilk zaman tam 24.000 yıl öncesine dayandı.

Kuzey Amerika’daki en eski yerleşimin tarihi, ilk arkeolojik alanların tarihlendirmesine göre şimdiye kadar günümüzden 14.000 yıl öncesine tarihleniyordu. Yeni yapılan araştırmada ise bunun tarihi son buzul çağına, yani günümüzden 24.000 yıl öncesine uzandı.

Keşif hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

8- Almanya’da 2000 Yıllık Antik Roma Ayakkabısı Bulundu

saalburg'ta 2000 yıllık deri ayakkabı bulundu

Almanya’da Antik Roma kalesi olan Saalburg’ta çok iyi derecede korunmuş ve hala etkileyici bir görünüme sahip olan 2000 yıllık ayakkabı bulundu.

2.000 yaşında olduğuna inanılan ayakkabı, Saalburg’ta yerel bir su deposu içinde keşfedildi ve Saalburg Müzesi’ne bağışlandı. Bu müzede Antik romalılara ait birçok değerli eşyanın yanısıra, günümüze kadar son derece iyi bir biçimde korunmuş 2000 yıllık bir ayakkabı da bulunuyor.

Keşif hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

9- Çin’de Bulunan 9000 Yıllık Flüt Seslendirildi

F: Brookhaven National Laboratory, 1999.

Çin’de bulunan ve en eski çalınabilir enstrüman olan 9000 yıllık yedi delikli flüt yeniden seslendirildi.

1999 yılında, Çin’de yer alan Jiahu Neolitik yerleşiminde, 9000 öncesine tarihlenen 6 kemik flüt bulunmuştu. Flütlerden biri Çin Sanat Enstitüsü Müzik Okulu’nda yeniden çalındı ve ses analizleri uygulandı. Japon turnasının dirsek kemiğinden (ulna) yapılan bu flütlerin keşfi, antropologlar, müzisyenler ve ilgi duyan herkes için 9000 yıllık enstrümanları dinleme olanağı yaratıyor.

Keşif hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

10- Fransa’da 38,000 Yıllık Yaban Öküzü Çizimi Bulundu

F: Musée national de Préhistoire collections – photo MNP – Ph. Jugie

Fransa’daki Abri Blachard arkeolojik alanında, yaban öküzü ya da nesli tükenmiş yaban ineğinin betimlendiği 38,000 yıllık kireçtaşı plaka bulundu.

Bulunan çizimin, Avrasya’nın batısında bilinen en eski çizimlerden biri olduğu ve bu dönemdeki insan hayatına dair önemli bilgiler verebileceği belirtiliyor. Bir taş plaka üzerinde, noktalarla donatılmış yaban öküzü ya da yaban ineği betimlenmiş 38,000 yıllık çizimin bulunduğu Fransa’daki Abri Blanchard arkeolojik alanındaki bulgular, yaklaşık 43.000 ila 33.000 yıl önce varolduğu bilinen modern insanların Aurignacian kültürüne işaret ediyor.

Keşif hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

 

BONUS:

Keops Piramitine Tırmanan Türk Serbest Bırakıldı

Mısır’daki Keops Piramidi’ne tırmandığı için gözaltına alınan Türkiye vatandaşı Fatih Kömürcü, fotoğraf ve videoları silmesi koşuluyla serbest bırakıldı.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login