Ormanın Derinliklerinde Antik Maya Şehri Bulundu

Meksika’daki arkeologlar, Yucatán Yarımadası’ndaki ormanının derinliklerinde eski bir Maya kentinin kalıntılarını keşfettiler.

Campeche’de keşfedilen antik Maya şehri; Buraya Ocomtún, “taş sütun” adını verdiler. C: INAH

Uzmanlar, burada yüksekliği 15 metreden fazla olan birkaç piramit benzeri yapı buldular. Alanda ortaya çıkarılan çanak çömlekler, bölgenin Geç Klasik olarak bilinen bir dönem olan MS 600 ile 800 yılları arasında iskan edildiğini gösteriyor.

Arkeologlar bölgeye Ocomtún (Maya dilinde taş sütun) adını verdiler.

(İlgili: Maya 819 Günlük Sayım Takviminin Gizemi Çözüldü)

Günümüzde güney Meksika, Guatemala ve Belize olan bir bölgede piramit tapınakları ve büyük taş binalarıyla ünlü Mayalar, Batı Yarımküre’nin en büyük medeniyetlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Tapınım alanı olduğu düşünülen yere ait kalıntılar. C: INAH

Yeni keşfedilen kalıntılar, çok yoğun bitki örtüsü nedeniyle çok az araştırılmış bir alan olan Campeche eyaletindeki bir ekolojik rezervde bulundu.

Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü (INAH), yeni keşiflerin, 3.000 kilometrekarelik ıssız bir ormanı kapsayan Orta Maya Ovaları’nın arkeolojisini belgelemeyi amaçlayan saha çalışmasının sonucu olduğunu söylüyor.

INAH ayrıca, Houston Üniversitesi tarafından yürütülen havadan lazer taramasının, araştırma ekibinin “İspanyol öncesi yapıların sayısız konsantrasyonunu” tespit etmesine yardımcı olduğunu belirtiyor.

Arkeologlar, bu taş basamaklı bina da dahil olmak üzere bir dizi bina buldular. C: INAH

Ekibi yöneten Ivan Sprajc, en çok şaşırdıkların bulgunun, sulak alanlarla çevrili, yükseltilmiş bir arazinin keşfi olduğunu söylüyor. Bu yüksek arazide, 15 metreden uzun piramit biçimli olanlar da dahil olmak üzere birkaç büyük bina bulundu.

INAH tarafından yayınlanan bir açıklamada Sprajc, “Burası, önemli bir bölgesel merkez olarak hizmet vermiş olabilir.” diyor.

Taş sütunların bolluğu, yerleşmeye verilen isme ilham verdi. C: INAH

Araştırmacıları bu siteye Ocomtún adını vermeye sevk eden silindirik taş sütunlar, muhtemelen binaların üst kısımlarında yer alan odalara girişlerdi.

Sprajc’a göre bu yerleşim, 10. yüzyılda Maya uygarlığının çöküşüne kurban gitmeden önce, muhtemelen MS 800 ile 1000 yılları arasında önemli değişiklikler geçirdi.


BBC News. 22 Haziran 2023.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login