Mayaların Yılan Tanrısına Adanan Dairesel Tapınak Keşfedildi

Meksika’nın Yucatán yarımadasında keşfedilen dairesel tapınak, MS 1000 ila 1200 yılları arasına tarihleniyor.

Arkeologlara göre tüylü yılan tanrı Kukulcán ile ilişkilendirilen dairesel yapının görünümü. C: INAH

Meksika’daki arkeologlar, Maya yılan tanrısı Kukulcán’ın (K’uk’ulkan olarak da yazılır) onuruna inşa edilmiş olabilecek dairesel bir tapınağın kalıntılarını ortaya çıkardılar.

Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’nün (INAH) açıklamasına göre, yaklaşık 1000 yıllık tapınak, Yucatán Yarımadası’ndaki bir arkeolojik alan olan El Tigre’de bulundu ve medeniyet çökmeden önce antik Maya’nın son yerleşim yerlerinden biri olarak hizmet etti.

Kazılar, dairesel yapının iki katman içerdiğini ve bir zamanlar düz bir çatıyla kapatıldığını ortaya çıkardı.

(İlgili: Mexico City’deki Deprem, Aztek Yılan Heykelini Ortaya Çıkardı)

INAH’ın antropolog ve genel müdürü Diego Prieto Hernández, “Bu yapı, El Tigre’nin geç dönem iskanına ilişkin bilgimizi genişletiyor.” diyor.

“Dairesel yapılar genellikle Maya bölgesinin Orta Amerika’nın diğer bölgeleriyle, özellikle de Orta Meksika, Oaxaca ve Körfez Kıyısı ile bağlantılarının olduğu MS 1.000 ile 1.200 arasındaki erken Post-klasik döneme karşılık geliyor.”

Hernández ayrıca bir zamanlar bu yapının Mayalar için “büyük önem taşıdığını” söylüyor.

Campeche’deki El Tigre arkeolojik sit alanındaki piramidal yapılardan birinin görünümü. C: INAH

Araştırmacılar, tapınağın, 1575-1576 yılları arasında Chontal şefi (Meksika’nın Tabasco eyaletindeki Maya halkının lideri) olarak görev yapan Don Pablo Paxbolón tarafından kaleme alınan ve “Paxbolón Maldonado Belgeleri” olarak bilinen tarihi bir belgede bahsedilen tapınağın aynısı olabileceğini düşünüyor.

Metin, Aztek mitolojisindeki Quetzalcoatl’la yakından ilişkili bir tanrı olan Kukulcán da dahil olmak üzere, Klasik Sonrası Maya’nın dört ana tanrısına adanan El Tigre’deki (belgelerde “Itzamkanac” olarak tanımlanıyor) tapınakların ayrıntılarını içeriyor.

Bu, Yucatán yarımadasında bulunan ilk dairesel yapı değil. Açıklamaya göre Edzná, Becán, Uxmal ve Chichen Itzá’da da benzer alanlar keşfedildi.

Söz konusu yapı, Meksika eyaletleri arasında Aralık ayında faaliyete geçmesi beklenen 1.609 kilometre uzunluğundaki demiryolunun inşasını kapsayan “Maya Treni” projesi kapsamında keşfedildi.


Live Science. 2 Kasım 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login