Müze Müdürü ve Çalışanları, Kaçakçılıktan Gözaltına Alındı

Tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda gözaltına alınan 34 kişinin içinde, Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü, müze çalışanları ve iki polis var!

Aydın Arkeoloji Müzesi’nden bir görüntü.

Aydın merkezli 11 ilde düzenlenen tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda aralarında Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürünün, bazı müze çalışanları ve iki polisin de olduğu 34 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınan Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü, 2019 yılında Isparta’dan Aydın’a gelerek yeni görevine başlamıştı.

2022 yılının Mart ayında, Afyon’da mezarlıkta kaçak kazıyla define ararken bekçilerin yakaladığı dört şüpheliden biri, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde profesör çıkmıştı. Yine Mart ayında, Bartın’da Roma dönemi Kuşkayası Yol Anıtı’nın devamındaki kayaları dinamitlerle patlatarak define arayan astsubay ve uzman çavuş yakalanmıştı. 

(İlgili: Afyon’da Kaçak Kazı Yaparken Yakalanan Kişi Profesör Çıktı)

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Tarihi Eser kaçakçılığı yaptıkları belirlenen 37 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Harekete geçen İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Aydın başta olmak üzere Ankara, Amasya, Aksaray, Karaman, Kayseri, Mersin, Muğla, Samsun, Yalova ve Zonguldak’ta önceden belirlenen adreslere sabah saatlerinde eş zamanlı operasyon düzenledi.

Aydın merkezli operasyonda ele geçirilen bir mermer heykel.

Operasyonda aralarında Aydın Arkeoloji Müze Müdürü ve bazı müze çalışanlarının da aralarında bulunduğu 34 kişi gözaltına alındı. Firari üç şüphelinin de arandığı bildirildi. Operasyonda 18. yüzyıla ait olduğu değerlendirilen mermer bir heykel ele geçirildi. Heykelin inceleme için Aydın Müze Müdürlüğü’ne teslim edileceği bildirildi.

Operasyonda gözaltına alınan 34 kişi arasında aktif olarak görevde bulunan iki polis memuru da bulunuyor.

Şüphelilerin 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanuna Muhalefet , rüşvet, ihaleye fesat karıştırma, resmi belgede sahtecilik suçlarından gözaltına alındıkları belirtildi. Şüphelilerin, ev, iş yeri, otomobil ve üzerlerinde yapılan aramalarda, iki dedektör ve bir ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login