Kaçakçılık Operasyonunda Müze Müdürü ve Polisler Tutuklandı

Tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda gözaltına alınan 36 kişiden, Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü ve üç polis tutuklandı.

Donatello’nun Davut isimli heykelinin 18. yüzyılda yapılmış replikası.

Aydın emniyeti tarafından düzenlenen tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda gözaltına alınan 36 kişiden biri olan Aydın Arkeoloji Müzesi müdürünün arabasında bulunan ve 18. yüzyıla ait olduğu değerlendirilen, heykeltıraş Donatello’nun ‘Davut’ heykeline sahte raporu verdiği, ancak Ege Üniversitesi’ndeki inceleme sonrası orijinal olduğu ortaya çıktı. Tutuklanan polislerden biri ise ifadesinde, heykeli müze müdürü adına satmak için müşteri aradığını itiraf etti.

İhbar üzerine operasyon başladı

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’na, 8 ay önce Kuşadası’nda sit alanlarına yakın inşaat yapmak isteyen kişilerin, Aydın Müze Müdürlüğü Koruma Kurulu’na arazide tarihi eser olup olmadığının tespiti için sondaj başvurusunda bulunduğu ancak Müze Müdürlüğü yetkililerince belli müteahhit ve firmalara yönlendirildikleri ihbarı yapıldı.

(İlgili: 2021 Türkiye’sinden 7 Talihsiz Arkeoloji Olayı)

İhbarda ayrıca Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürünün rüşvet aldığı da iddia edildi. Söz konusu inşaat alanlarında yapılan sondaj çalışmalarında bulunan, tarihi eser olup olmadığı, varsa üzerinin kapatılıp kapatılmadığı, çıkarıldıysa da ne yapıldığının araştırılması için harekete geçildi. Savcılığın talimatı üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile İstihbarat Şube Müdürlüğü çalışma başlattı.

Soruşturma kapsamında, 2 Ocak’ta bir araç, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince durduruldu. Araçta yapılan aramada, klima kolisi içinde, Karaman’dan getirildiği belirlenen Donatello’nun ‘Davut’ isimli heykeli bulundu.

Aydın merkezli operasyonda ele geçirilen mermer heykel.

İki farklı uzman inceledi

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla heykelle ilgili Aydın Müze Müdürlüğü’nden rapor istendiği ancak Müze Müdürlüğü Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonrası heykelin sahte olduğu ve sahibine iade edilmesi yönünde rapor hazırlandı.

Müze Müdürlüğü’nden ‘sahte’ raporu gelmesine rağmen polis, Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla heykeli bu defa incelenmek üzere Ege Üniversitesi’ne gönderdi. Üniversitede iki farklı uzman tarafından incelenen heykelin tarihi eser olduğu ortaya çıktı. İncelemelerde, Donatello’nun “Davut” heykelinin 18. yüzyılda yapılmış bir replikası olduğu ve “tarihi eser niteliği” taşıdığı anlaşıldı. 

36 kişi gözaltına alındı

Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü’nün imzası bulunan Donatello’nun ‘Davut’ heykelinin sahte olduğuna dair rapor, soruşturma dosyasına girdi. Teknik ve fiziki takipler sonrası 21 Mart’ta harekete geçen ekipler, Aydın başta olmak üzere Ankara, Amasya, Aksaray, Karaman, Kayseri, Mersin, Muğla, Samsun, Yalova ve Zonguldak’ta önceden belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

Aralarında Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü ve bazı müze çalışanları ile aktif görev yapan iki polis memurunun da bulunduğu 36 kişi gözaltına alındı. Firari bir şüphelinin de arandığı bildirildi. Şüphelilerin ev, iş yeri, otomobil ve üzerlerindeki aramalarda iki dedektör ve bir ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Müze müdürü ve üç polis tutuklandı

Müze Müdürünün eşi dahil 17 şüpheli, işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Aralarında Aydın Arkeoloji Müze Müdürü, Müze Müdür Yardımcısı, Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Şube Müdürlüğü’nde görevli polisler ise güvenlik önlemleriyle dün adliyeye sevk edildi.

‘2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’a muhalefet’, ‘rüşvet’, ‘ihaleye fesat karıştırma’, ‘resmi belgede sahtecilik’ suçlarından hakim karşısına çıkarılan Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü ve üç polis memuru tutuklandı.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli polisin, Karaman’dan getirilen Donatello’nun ‘Davut’ heykelini Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü adına satmak için müşteri aradığını itiraf ettiği öğrenildi. Diğer 15 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Müzedeki eserler incelenecek

Aydın Arkeoloji Müzesi envanterindeki tarihi eserler arasında eksik olup olmadığının tespiti için iki müfettiş görevlendirildi. Müfettişlerin incelemeleri sürüyor.

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, müzede gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.

Tuncer, “Aydın Arkeoloji Müzemizde yaşanan süreçle ilgili emniyet güçlerimizin çalışmaları devam ediyor. Tüm gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Sayın Bakanımız ve Genel Müdürümüze gelişmeleri anlık olarak aktarıyoruz. Müzemizde gerekli tedbirler alındı. Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzde yaklaşık 400 personel ve 17 arkeolojik çalışma yürüten akademisyenlerimizle vatanı, milleti için üreten dev bir ekibiz. Varsa suç işlemiş, görevine ihanet etmiş kişiler devletimiz gereğini yapar!” dedi.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login