Mısır’daki Ortaçağ Mağarasında “Allah Dışında Tanrı Yok” Yazısı Bulundu

Mısır’ın Kızıldeniz sahil şeridi üzerinde yer alan bir mağaranın duvarlarında, taş üzerine oyulmuş ve ortaçağdan kalma Arap harfleri keşfedildi. Yazılardan birinde; “Allah dışında tanrı yoktur” yazıyor.

Mağarada keşfedilen Ortaçağ’a ait “Allah dışında başka tanrı yoktur” yazısı. F: Egypt ministry of Antiquities

Mısır Eski Eserler Bakanlığı tarafından duyurulan keşif, Kızıldeniz’in yakınında Altın Üçgen olarak bilinen bir alandaki arkeolojik alanları belgeleyen bir araştırmada meydana geldi.

Yazıları içeren mağara, bir zamanlar hacıların ve tüccarların sıcak havanın altında dinlenmek ve sığınmak için kullandıkları bir yerdi.

Bu hacı ve tüccarlardan bazıları 13. ve 14. yüzyıllar arasında bu duvarlara Arapça harflerle yazı yazmıştı. Bugüne kadar bunlar gibi hiç yazıt bulunamadı.

Geçen zaman içinde doğal koşullar yüzünden bazı yazılar kaybolmuş olsa da, bazı dini yazıtlar hala açıkça ayırt edilebiliyor.

Bu yazıtlar Ortaçağ’da mağarada korunan hacıların kimliğine ışık tutabilir ve inançları hakkında daha fazla bilgi edinilmesine yardımcı olabilir.

Mısır Kızıldeniz İslam ve Eskiçağ Köken Eserler Dairesi’nden arkeolog Mohamed Tuni, bugüne kadar iki yazının açıkça tespit edildiğini açıkladı. Yazılardan ilkinde; “Allah dışında tanrı yoktur” yazıyordu. İkinci yazıda ise; “Tanrı fakir köle Yusuf Bin Hatem Alshati’yi 755’teki Hicret’te ailesine geri verdi. Allah, onu, ailesini ve tüm Müslümanları bağışlasın. Amin.” yazıyordu.

Şu anda Eski Eserler Bakanlığı, Mısır’daki korunan miras alanlarının resmi listesine mağaranın girip giremeyeceğini ve özel koruma sağlayıp sağlayamayacağını araştırıyor.

Mısır’daki 3.000 Yıllık Ahşap Protez Muhtemelen Dünyanın En Eskisi

Nil Nehri Adasında Altın İşçisine Ait 3400 Yıllık Mezar Keşfedildi

Hipokrat’ın Araştırmalarını İçeren 1500 Yıllık El Yazması Bulundu


IB Times. 21 Temmuz 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

1 Comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply