Mısır’da 6.000 Yıllık Kil Tabutlar Bulundu

Mısır’daki arkeologlar binlerce yıllık 83 mezar ortaya çıkardılar; fakat çoğu zaman olduğu gibi insanlar lahitlere değil kil tabutlara gömülmüştü.

Bu kişi çok sayıda mezar eşyasına sahipti. Ölen kişi gömülmek üzere yerleştirildiğinde kırmızı renkli pigmentin mezarın bir bölümünü kapladığı görünüyor. C: Mısır Eski Eserler Bakanlığı

Mezarların 80 tanesi, MÖ 4. bin yılın ilk yarısındaki Bhutto ya da Aşağı Mısır Uygarlığı’na tarihleniyor. Söz konusu mezarlar, Akdeniz’e çok uzak olmayan Kuzey Mısır’ın Dekahliye kentinde yürütülen arkeolojik kazılar sırasında bulundu.

(Antik Mısır’ın Orijinal ‘Ölüm Oyunu’ Keşfedildi)

Kazı yapan ekip ayrıca, MÖ 3200 ila 3000 yılları arasında görülen Naqada III dönemine ait üç mezar buldu. Eski Eserler Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Mostafa Waziri, Dekahliye’deki III. Naqada dönemine ait kil tabutlar bulmanın sıradışı olduğunu söylüyor.

Kil tabutların birçoğunda çömlekler vardı.. C: Mısır Eski Eserler Bakanlığı

Söz konusu dönem boyunca Mısır’ın diğer kısımlarında fakir insanlar çoğu kez sığ çukurlara gömülürken, seçkinler genellikle kerpiç mezarlara ya da ahşap tabutlara gömülüyordu.

Naqada kültürü, standart Mısır kültürüne göre eski bir kültürdür, Kalkolitik Çağ’a, yani hanedanlık öncesi Mısır’a tarihlenir. Yeni keşif, o zamanlar bu bölgede birçok insanın yaşadığını gösteriyor, bu da bölgede daha fazla mezar bulunabileceği anlamına geliyor.

Kazılan III. Naqada mezarları birçok arkeolojik eser içeriyordu. Arkeologlar şimdiye kadar el yapımı çanak çömlek, istiridye kabukları, çipura şeklinde bir kase ve Mısırlıların gözlerinin etrafını boyadığı bir kozmetik malzemesi olan iki sürme kasesi keşfetti.

Kazının sorumlusu Fathi Al-Talhawi yaptığı bir açıklamada, “Arkeolojik eserlerden bazıları çok daha genç; Hiksos dönemine ya da yaklaşık MÖ 1630 ila 1523 yılları arasına tarihleniyor. Bu arkeolojik eserler fırınlar, ocaklar, kerpiç bina temelleri ve bir çocuk ile üç yetişkin kişinin kalıntılarından oluşuyor.” diyor.

Bu dönemden gelen diğer mezar eşyaları arasında çanak-çömlekler, taş kaplar ve muskalar, yarı değerli taşlardan ve altından yapılmış aksesuarlar yer alıyor.


Live Science. 21 Şubat 2020.

Celal Bayar Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu. Tarih Öğretmeni.

You must be logged in to post a comment Login