Mısır’da 4.000 Yıllık Mezar İlk Defa Ziyarete Açılıyor

Antik piramitlere ev sahipliği yapan Gize’nin yakınlarında, 80 yıldan uzun süredir kapalı tutulan bir Antik Mısır mezarı ziyarete açıldı.

Sakkara nekropolünde yer alan Mehu’nun mezarının içi. C: Khaled Desokoi/AFP/Getty Images

Mehu’nun Mezarı adlı mezar, yaklaşık 4.000 yıllık ve o dönemde yaşamış yüksek statülü bir devlet görevlisine ait. Arkeologlar, renkli duvar süslemelerinin, piramitlerin inşa edilmesinden bin yıl kadar önce Mısırlıların nasıl yaşadıklarına ışık tuttuğunu söylüyor.

Söz konusu mezar ilk olarak 1940 yılında Mısırbilimci Zaki Saad tarafından keşfedilmişti, ancak yeni restorasyon çalışmalarının tamamlanmasına kadar halka kapalıydı.

(Asvan Tapınağında Sfenks Heykeli Bulundu)

Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi genel sekreteri Mostafa Waziri, mezarın, Kahire’nin güneyinde yer alan antik mezarlık alanı olan Sakkara nekropolünde yer aldığını ve en güzellerinden biri olduğunu söylüyor.

Göz kamaştırıcı mezar, Altıncı hanedanlık döneminde Kral Titi’nin hüküm sürdüğü zaman yaşayan devlet memuru Mehu’nun son dinlenme yeriydi. Mezarın odaları ayrıca Mehu’nun oğlu Mery Re Ankh ve torunu II. Hetep Kha’nın da iskeletlerini barındırıyor.

Mezar, 1940 yılındaki keşfinden bu yana ilk kez ziyaretçilere açılıyor. C: Khaled Desokoi/AFP/Getty Images

Mehu’nun mezarı, Antik Mısır hayatını yansıtan renkli ve canlı çizimlerle bezeli rengârenk duvarları ile dikkat çekiyor. Eski Eserler Bakanlığı, mezarın duvarlarında avlanma, balık tutma, yemek pişirme ve dans gibi sahnelerin yer aldığını belirtiyor.

Mezar ziyarete açılmadan önce, ziyaretçi deneyimini geliştirmek için kapsamlı bir yenileme işlemi gerçekleştirildi. Resimlerdeki renkler güçlendirildi ve mezarda bir aydınlatma sistemi geliştirildi.

Eski Eserler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, mezar, altı odayı barındıran dar bir koridordan oluşuyor.

Mezar, Sakkara mezarlığında birçok dikkat çekici yapıdan yalnızca biri. Bölgede Mısır yetkililerinin kazmaya devam ettiği çok sayıda başka mezar ve küçük piramit bulunuyor.

Mısır’ın turizm sektörü, 2011’deki Arap Baharı sonrasında patlak veren siyasi karışıklığın ardından hala iyileşme aşamasında.

Ağustos 2018’de BM’nin Turizm Zirveleri Raporu’nda, 2017’de en hızlı büyüyen turizm ülkesi olarak Mısır’ı gösterdi ve ilk kez % 55,1’lik bir büyüme olduğunu vurguladı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login