Mısır’da 2.200 Yıllık Helenistik Dönem Hamamı Bulundu

Mısır’ın Kızıldeniz kıyısındaki Berenike kasabasında MÖ 3. yüzyılın ikinci yarısına tarihlenen 2.200 yıllık bir hamamın kalıntıları bulundu.

Bu fotoğraf, Berenike’de bulunan hamamın bir bölümünü gösteriyor. C: Steven Sidebotham

Dev hamamda, her birinde soğuk veya ılık su bulunan 14 küvetin yanı sıra sıcak banyolar için ayrı bir oda bulunan iki tholos (dairesel yapılar) var. Su, binaya tek bir kuyudan beslenen iki büyük su deposundan giriyordu.

Polonya Bilim Akademisi Akdeniz ve Doğu Kültürleri Enstitüsü’nden Marek Woźniak, “Bu yapının batısına bir spor salonu inşa edilmiş olabilir.” diyor.

(İlgili: Mısır’daki Tapınakta İlginç Ritüel Kanıtları Bulundu)

Woźniak, Berenike’de eski Mısır’ın Helenistik dönemine (yaklaşık MÖ 323 – MÖ 30) tarihlenen kalıntıları araştıran ekibin başında yer alıyor. Bu dönem, Büyük İskender’in ölümü ile VII Kleopatra’nın ölümü arasındaki zamana denk geliyor. Bu süre zarfında, mimari tarzlar da dahil olmak üzere Yunan kültürü Orta Doğu’da gelişti.

Woźniak, hamamın sularının aktığı sırada Berenike’nin oldukça büyük bir askeri varlığı olduğunu ve Doğu Afrika’dan ithal edilen mallar ve savaş filleri için önemli bir merkez olduğunu söylüyor.

Bu fotoğrafta bir kuyu ve iki su deposu görülüyor. Bunlar, Berenike’deki hamama su sağlıyordu. C: Steven Sidebotham

Bu hamam muhtemelen gemi mürettebatı gibi bu operasyonlarda yer alan kişiler tarafından kullanılmış olabilir. Yoğun askeri önemi, o dönemde Berenike’de yaşayan insanların çoğunun muhtemelen erkek olduğu anlamına geliyor.

Bu hamam da muhtemelen orada görevlendirilen askeri personel tarafından dinlenme yeri olarak kullanılmış olabilir. Woźniak, “Helenistik dönemde hamamlar genellikle iş veya spor sonrası buluşma ve dinlenme yerleri olarak hizmet vermiş, bu nedenle genellikle spor yapıları ile birleştirilmişti.” diyor.

Woźniak, hamamda herhangi bir yazı bulunmadığını, ancak arkeologların sikkeler ve çanak çömlek parçalarını ortaya çıkardıklarını, bu bulguların arkeologların hamamın aktif yıllarını tarihlendirmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

Araştırmacılar, son birkaç yılda Berenike’de 2.300 yıllık bir kale ve üzerinde şifreli bir mesaj yazılı dikilitaş bulunan 1.700 yıllık bir şahin tapınağı da dahil olmak üzere birçok keşif yaptı. Berenike’de kazı ve kalıntı analizleri devam ediyor.


Live Science. 9 Kasım 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login