Assos’ta Helenistik Dönem Aslan Heykeli Bulundu

Çanakkale’deki antik çağın önemli liman kentlerinden Assos Antik Kenti’nde, Helenistik döneme ait 2.200 yıllık aslan heykeli bulundu.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale köyü sınırları içindeki Antik Çağ’ın en önemli liman kentlerinden Assos’ta, Helenistik döneme ait 2.200 yıllık aslan heykeli ile Doğu Roma (Bizans) döneminden kalma 1.500 yıllık üç gözlü ocak bulundu.

Antik Çağ’da “Troas” olarak adlandırılan bölgenin güney ucunda volkanik bir tepenin zirvesi ve yamaçlarında, Yunanistan’ın Midilli Adası’nın karşısında kurulan kent, asırlar boyunca birçok topluma ev sahipliği yaptı.

(Assos’ta Vücudu Yağdan Temizlemek için Kullanılan Aletler Bulundu)

1800’lü yıllarda ilk defa kazı yapılan Assos Antik Kenti’nde, uzun bir aranın ardından 1981’de yeniden kazılara başlandı. Bölgede 38 yıldır kazı çalışması yürütülüyor.

Çalışma alanlarından birinin, kentin batı nekropolisinde yer alan ana kapının hemen gerisindeki Bizans dönemine ait yapılar olduğunu belirten Assos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan,

“Bu yapılardan biri ‘Xenodochion’ adını verdiğimiz, o dönemde han olarak kullanılan bir kompleks yapıydı. Bu yapı içindeki çalışmalarda başka dönemlere ait bir aslan heykeli parçası bulundu. Bu aslan heykeli büyük olasılıkla Helenistik döneme ait olmalı fakat daha sonra Bizans döneminde bir yapı içinde ikinci bir yapı malzeme olarak kullanıldığını biliyoruz.” dedi.

Aslan heykelinin milattan önce 2. yüzyıldan kalma olduğunu değerlendirdikleri bilgisini veren Arslan, bunun da 2.200 yıllık bir geçmişi olduğunu gösterdiğini söyledi.

“Üç gözlü” Bizans ocağı

Prof. Dr. Arslan, çalışma yürüttükleri bir başka bölgenin ise agora olduğunu belirtti.

Agoranın batısında yer alan Bizans yapılarındaki kazılarda da önemli bir buluntu elde ettiklerini belirten Arslan,

“Yapıların birinin içinde o dönemde pişirme ocağı olarak kullanılan ve üzerinde aynı anda üç kapla pişirme yapılabilen bir ocak bulundu. Bu ocak tabii ki gerek biçim gerekse iyi korunmuş olması açısından, Bizans çağındaki gündelik yaşamı aydınlatması bakımından oldukça ilginç bir örnek. Milattan sonra 5. yüzyıl yani Bizans dönemine, yaklaşık 1.500 yıllık bir tarihe ait.”


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login