Minnesota Nehri’nde Yaklaşık 8.000 Yıllık Kafatası Bulundu

Minnesota’da iki kayakçı tarafından keşfedilen kafatasının yaklaşık 8.000 yaşında olduğu belirlendi ve yerlilere teslim edilecek.

Bulunan kafatasının fotoğrafını yayınlamak, yerlilerin kültürlerine karşı saldırgan olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla burada stok fotoğraf kullanılmıştır.

Renville İlçesi Şerifi Scott Hable, kayakçıların Minneapolis’in yaklaşık 180 kilometre batısındaki kuraklıkla tükenen Minnesota Nehri’nde kafatası bulduğunu söyledi.

Hable, bunun kayıp bir kişi vakası veya cinayetle ilgili olabileceğini düşünerek, kafatasını bir tıp doktoruna ve sonunda FBI’a teslim etti. Burada adli antropolog, karbon tarihleme yöntemini kullanarak, muhtemelen MÖ 6.000 ila 5.500 yılları arasında yaşayan genç bir adamın kafatası olduğunu belirledi.

Minnesota Public Radio’ya konuşan Hable, “Bu kafatasının bu kadar eski olması bizim için tam bir şoktu.” diyor.

(İlgili: Kuzey Amerika’nın En Eski Kafatası Ameliyatı Bulundu)

Antropolog, adamın kafatasında “belki de ölüm nedeni olduğunu düşündüren” bir çöküntü olduğunu belirledi.

Şerif Çarşamba günü keşif hakkında bir yazı yayınladıktan sonra, atalarının kalıntılarının fotoğraflarını yayınlamanın kültürlerine saldırgan olduğunu söyleyen birkaç Amerika yerlisi tarafından eleştirildi.

Hable, bunun üzerine gönderiyi kaldırdıklarını söyledi. Hable yaptığı açıklamada, “Herhangi bir şekilde saldırgan olmasını istemedik.” dedi.

Hable ayrıca, kalıntıların Yukarı Siyu Topluluğu kabile yetkililerine teslim edileceğini söyledi.

Minnesota Nehri. C: Wikimedia Commons

Minnesota Amerika Yerlisi İşleri Konseyi Kültür Kaynakları Uzmanı Dylan Goetsch yaptığı açıklamada, Amerika yerlisi kalıntılarının bakımını ve ülkelerine geri gönderilmesini yöneten eyalet yasalarının gerektirdiği keşif hakkında ne konseyin ne de eyalet arkeoloğunun bilgilendirilmediğini söyledi.

Goetsch, bireyi Amerika yerlisi olarak adlandırmayarak ve kalıntılara “tarihin küçük bir parçası” olarak atıfta bulunarak tam bir kültürel duyarlılık eksikliği gösterdiklerini söyledi.

Minnesota Eyalet Üniversitesi’nde antropoloji profesörü olan Kathleen Blue, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kafatasının kesinlikle bölgede yaşayan kabilelerden birinin atasından geldiğini söyledi.

Blue, genç adamın, göçlerinde memelileri ve bizonu takip etmek yerine, küçük bir bölgede bitkiler, geyikler, balıklar, kaplumbağalar ve tatlı su midyelerinden oluşan bir diyete sahip olabileceğini söyledi.

Blue, “8.000 yıl önce Minnesota’da o zamanlar muhtemelen o kadar çok insan dolaşmıyordu, çünkü dediğim gibi, buzullar bundan sadece birkaç bin yıl önce geri çekildi. O dönem hakkında pek bir şey bilmiyoruz.” dedi.


AP. 22 Mayıs 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login