Köpek Çeneleri Evcil Bir Diyete Uyum Sağladı mı?

Etçil veya hepçil bir diyeti tüketmek için gereken kas hareketi, zamanla evcilleşmiş köpeklerin alt çenesinin şeklini etkilemiş olabilir.

Dingolar Avustralya’ya 5.000 ila 3.600 yıl önce geldi.

Mandibulanın şekli (alt çene), onu kafatasına bağlayan çene kaslarının mekanik etkisinden etkilenir ve bu nedenle mandibula şekli hayvanın diyetini yansıtır. Alt çene aynı zamanda gömülme ve fosilleşme sürecinde oldukça sağlam kaldığı için, uzun süre önce ölmüş hayvanların diyetleri hakkında değerli bir fikir verir.

Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences’da yayımlanan yeni bir uluslararası araştırma, Avrupa arkeolojik alanlarından alınan 525 antik köpek çene kemiğinin şeklini tanımladı. Çalışma, bu 5.000-10.000 yıllık kalıntıları, modern köpeklerin, kurtların ve Avustralya dingolarının referans bir örneğiyle karşılaştırdı.

(İlgili: Dingolar, Evcil Köpeklerden Genetik Olarak Farklı Çıktı)

Araştırmanın baş yazarı Dr. Colline Brassard, “Eski köpekler, modern köpeklerden fiziksel olarak farklı; Köpek dişinin altındaki vücut eğriliğindeki temel farklılıklar, çoğu modern köpekten daha sert yiyeceklerle beslendiklerini düşündürür.” diyor.

Modern köpekler omnivor (hepçil) bir diyete sahip. Nişastayı (tahıllar gibi bitkilerde bulunan karbonhidrat) sindirme yeteneklerini artıran amilaz geninin birden fazla kopyasına sahipler. Bu, insanlarla birlikte yaşamalarını ve antropojenik kaynaklı gıdaları tüketmelerini yansıttığı şeklinde yorumlanan bir özellik.

Dr. Brassard, etçil bir diyetten modern evcil köpeklerin nişasta içeren hepçil diyete geçişin, çene şeklindeki değişiklikleri açıklayabileceğini söylüyor.

Çalışmada işbirliği yapan Murdoch Üniversitesi’nden Profesör Trish Fleming, Avrupalı eski köpekleri dingolarla karşılaştırarak, “Biraz şaşırtıcı bir şekilde, dingo çenelerinin şekli eski köpeklerle benzeşmiyor. Bunun yerine kurtlar ve modern köpekler arasında orta düzeyde bir yerde. Eski köpekler ayrıca, modern köpeklerden daha büyük bir ısırma kuvvetine sahip olduklarını gösteren özellikler de taşıyor, bu da savunma veya avlanma için faydalı olabilir.” diyor.

Dingolar, yaklaşık 3.600 ila 5.000 yıl önce Avustralya’ya getirildi ve Avrupalıların kıtaya modern köpekleri getirdiği yaklaşık 200 yıl öncesine kadar tecrit altında yaşadı.

Dingolar etçil bir diyete sahipler ve başlıca yiyecekleri kanguru ve wallabie’ler.

Dingoların başlıca diyetleri kanguru ve wallabie’ler gibi hayvanlardı ve dolayısıyla etçil bir diyete sahiplerdi. Son zamanlarda, dingoların hepçil bir diyete bu adaptasyondan önce modern köpek soyundan ayrılmalarını destekleyen amilaz geninin tek bir kopyasına sahip oldukları gösterildi.


Murdoch University. 18 Mayıs 2022.

Makale: Colline Brassard et al. (2022). Unexpected morphological diversity in ancient dogs compared to modern relatives. Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login