Metsamor Kentinden Savaş ve Yıkım İzleri

Varşova Üniversitesi’nden arkeologlar Ermenistan’da yaptıkları araştırmalarda, bölgenin önemli antik şehirlerinden olan MÖ. 8. yüzyıla tarihlenen Metsamor kentinde yaşanan yıkım ve savaşa dair izler buldu. Araştırmaların başındaki arkeolog Krzysztof Jakubiak, kazılarda tüm alana yayılmış yanmış kül tabakaları bulduklarını söyledi. Çağdaş dönemde Urartu kralı I. Argişti, Urartu Devleti’nin kuzey sınırlarını Ermenistan’ın başkenti Erivan’a kadar genişletmişti. Bu göz önünde bulundurulduğunda, bu yıkım, şehrin I.Argişti tarafından ele geçirildiği dönemde yaşanmış olabilir.

Alanda ortaya çıkarılan binaların arasındaki kafası kesilmiş bir kadın iskeleti ile diğer ağır yaralar almış iskeletlerin bu olaya tanıklık ettiği düşünülmekte. Bu iskeletlerin hiçbiri gömülmemiş.Şehrin yedi ufak tapınağından tekinin platformunda bulunan kırılmış kült kapları, yıkımın ve savaşın izlerini o günden bugüne taşımakta.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply