Latmos’ta Zeus Tapınağını Yaktılar

Doğal peyzajı ve arkeolojik varlıkları ile Türkiye’nin en önemli yerlerinden biri olan Beşparmak Dağları’ndaki (Latmos)  Zeus Akraios Tapınağı yandı. Yangının bölgede piknik yapan bir grup insan tarafından çıkarıldığı belirtiliyor.

zeus2

Latmos’taki arkeolojik buluntuların kaya resimleri ile birlikte en önemlilerinden biri olan Kutsal Tapınak olan Dikilitaş, piknik yapan insanlarca yakıldı.Bölge insanlarından alınan bilgilere göre; yangın bir grup tarafından sucuk pişirirken ateşin kontrol edilememesi sonucu çıktı ve Dikilitaş bölgesi yandı. Kutsal tapınağın arşitravındaki tapınağın Zeus Akraios’a adandığını yazan yazıtı da tamamen siyaha döndü.

zeus6

Bu yangının, Latmos’un Milli Park yapılması gerekliliğinin ne kadar önemli olduğu gösterdiğini söyleyen Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, “Burada sadece tarih tehlikede değildir. Aynı zamanda bölgede yaşayan binlerce yöre insanının en önemli geçim kaynağı olan fıstık çamları da tehlikededir. Doğada sucuk pişirmek için ateş yakanlar, ne kadar dikkat ederse etsin, bir anlık ihmalden bugün olduğu gibi çok önemli bir kutsal alan yanabilmektedir.” dedi.

Sürücü sözlerine şöyle devam eti: ”

Latmos korunan bir alan olduğunda, burada yapılan tüm faaliyetler kontrollü, koruma-kullanma dengesi çerçevesinde yapılacağından, her türlü tehdit ortadan kalkmış olacaktır. Aksi halde buraya olan tehditler sürekli artacak korumak zorlaşacaktır.”
zeus3

Zeus Akraios Tapınağı

Bağarcık’ın batısında yer alan, dağ savunma yapısının kuzeyine düşen vadide bulunan çam ağaçlarıyla kaplı bir tepecik üzerinde, dağ sırtındaki yerleşmeye ait küçük bir tapınak olan Zeus Akraios Tapınağı, Dr. Anneliese Peschlow tarafından tespit edilmiştir. Hemen hemen kare planlı denebilecek bu tapınağın giriş tarafında, ikisi de hala ayakta duran ante direklerinden birinin üzerine kalkan, diğerininkine de miğfer betimi yapılmıştır. Arşitravlarda tespit edilen yazıtlardan bunun Zeus Akroios’a, yani dağ zirvesindeki Zeus’a adandığı anlaşılmaktadır. Dağ zirvesiyle, tapınağın görüş sahasında bulunan Anadolu Yağmur ve Hava Tanrısının tapım gördüğü, Tekerlekdağ kastedilmektedir.

zeus7

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login