Kırım’da Bulunan Türk Sarayının Yerine Buz Pateni Pisti Yapılıyor

Geçtiğimiz yıl Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’da bulunan ve bölgede yaşayan Kırım Tatar Türkleri için tarihi ve kültürel miras niteliği taşıyan Kalgay Sultan Sarayı’nın yerine buz pateni yapılıyor.

Şu anda boş durumda olduğu bilinen ve etrafı çevrili olan arsanın, Akmescit Belediyesi tarafından tahsis edildiği biliniyor.

Kırım Müftülüğü İnşaat ve Toprak Dairesi Başkanı Ervin Kerimov, arazinin incelenmesi için Kırım Arkeoloji Enstitüsü’ne başvuru yapıldığını fakat mali yetersizlikler nedeniyle arazi çalışmalarının yapılamayacağını, söylediklerini belirtti.

Kerimov, Kalgay Sultan Sarayı’nın buz pateni pisti yapılacak arsada bulunduğuna dair ellerinde belgeler olduğunu ve buz pateni pisti kurulması kararının yasal olup olmadığını belirlemek için Kırım Savcılığı’na başvurduklarını söyledi.Sarayın bulunduğu alanın Kırım Müftülüğü’ne devri işlemi yaklaşık 10 yıldır sürüyor fakat hala bir sonuç alınamadı.

Kalgay Sultan, I.Mengli Giray Han tarafından oluşturulan bir makamdı. Yeni atanan hanın akrabaları Kalgay olarak belirleniyordu. 15-16.yüzyılda inşa edildiği düşünülen sarayın içinde; cami, medrese ve divan toplantı salonunun da bulunduğu toplamda 200 oda bulunuyor. 300 yıllık ömrü olan saray ve Akmescit’in ilk Ortaçağ yapılarından birisi olan Mengli Giray Han Camisi, 1783 yılında Kırım’ın ilhakı sırasında yıkıldı.
Kırım Müftülüğü, şu ana kadar arkeolojik kazı çalışmalarının yapılmadığı bölgenin, müzeye dönüştürülmesi için arkeolojik araştırmaların başlamasını istemişti.

qha

You must be logged in to post a comment Login