İsrail İncil’i Doğrulayabilecek Kanıtların Peşinde

Mississippi Üniversitesi’nin, İsrail’de MÖ. 10. yüzyıla tarihlenen ufak bir demir çağı yerleşmesinde yaptığı araştırmalarda bulduğu altı kil mühür, bölgede düşünüldüğünden çok daha öncelerde kompleks bir politik yapı olduğunu ortaya koyuyor.

Bu bilgiler ışığındaki araştırmalar, aynı zamanda İncil’de hikayeleri anlatılan efsanevi krallar David ve Solomon’un hikayeleriyle zamansal olarak da kesişmekte. Bu da buluntuların kralların varlıklarına kanıt oluşturabileceği anlamına geliyor. Çünkü çoğu bilim insanı bölgedeki politik yapının İncil’de anlatıldığı gibi kompleks bir şekilde olmadığını ve bu yüzden David ve Solomon’un, mitolojik karakterler olduğunu düşünmekteydi. Şu an için bir kesinlikten bahsetmek mümkün olmasa da araştırmaların bu konu üzerine yoğunlaşacağı kesin. Keza bölgede İncil’deki anlatılara kanıt oluşturmak için pek çok arkeolojik kazı yürütülmekte.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply