Myrleia İçin Verilen İmar Kararı İptal Edildi

Bursa 1. İdari Mahkemesi, 2700 yıllık Antik Myrleia Kenti için verilen imar kararını iptal etti. İmar kararını, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu vermişti ve antik kent üzerine AVM inşa edilmişti. Antik kentin bazı bölümleri ise AVM’nin içinde cam çerçevede sergilenecekti.

Mahkeme iptal kararının gerekçesini şu sözlerle açıkladı: “Söz konusu alanın arkeolojik döneme ait kent kalıntılarının ve yerleşim alanlarının yer aldığı bir alan olduğu, alanın yapılaşmaya açılmaması gerekirken inşaat yapımına izin verildiği ve Myrleia antik kenti arkeolojik bütününün tahrip edilmesine yol açacak şekilde yapılaşmaların olduğu, öte yandan, arkeolojik kent kalıntılarının uygun koruma yöntemleriyle teşhir edilmediği görüldüğünden anılan işlemin iptali gerektiği sonucuna varılmıştır”

Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ise karardan oldukça memnun olduklarını, antik kent üzerine yapılan AVM’yi müzeye çevirmek istediklerini belirtti.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply