İspanya’da 14 Metre Boyunda Yeni Dinozor Türü Keşfedildi

İspanya’da bir grup paleontolog, 130-138 milyon yıl önce yaşamış ve Soriatitan golmayensis adını verdikleri yeni bir dinozor türü keşfetti.

Soriatitan golmayensis (solda). Soriatitan golmayensis’in uyluk kemiğini inceleyen paleontolog Rafael Royo (sağda).

Soriatitan golmayensis, 14 metre uzunluğunda olduğu tahmin edilen iri ve otçul bir hayvandı. Üyesi olduğu brachiosauridae ailesi büyük ebatı, uzun boyun ve kuyrukları ve görece daha küçük elleriyle tanınıyor.

Türün ismi, İspanya’nın kuzeyinin ortasındaki kemiklerin bulunduğu Soria bölgesinden geliyor.

Tamamen yeni bir genus’ta – bir taksonomik aile içindeki tür grubunda – ilk tür olarak yer alıyor ve bu ailenin içinde Avrupa’da keşfedilen ilk dinozor.Teruel-Dinopolis Ortak Paleontoloji Vakfı’ndan paleontolog Rafael Royo, İspanyol gazetesi El Pais’e verdiği ropörtajda, ”Bu zamana kadar brachiosauridlerin soylarının Avrupa’da 130 milyon yıl önce tükendiğine inanılıyordu.” diyor.

Kıtaların çoğunluğunun bir arada olduğu dönemde Afrika, Birleşik Devletler ve Avrupa’nın olduğu toprak parçasında, günümüzden yaklaşık 150 milyon yıl önce brachiosauridler yaşıyordu.

Sonra, yaklaşık 146 milyon yıl önce başlayan erken Kretase döneminde ayrıldılar. Son yapılan keşfe kadar da bu zaman döneminden sonra Avrupa’da brachisaurid fosili bulunmamıştı ve bu yüzden araştırmacılar soylarının o bölgede tükendiğini düşünüyordu.

Kemiklerin kazısı sürerken paleontologlar dişler, omurga kemikleri, kalça kemikleri, bacak kemikleri ve başka farklı kalıntılar buldular. Brachiosaurid familyesine ait olması muhtemel bazı fosiller daha önce de Avrupa da bulunmuş olsa da araştırmacılar keşiflerini doğrulayacak yeterli sayıda iskelet bulamamışlardı.

Soriatitan golmayensis (solda). Soriatitan golmayensis’in uyluk kemiğini inceleyen paleontolog Rafael Royo (sağda).

”Bulduğunuz birkaç kemiğin yeni bir türe ait olup olmadığını söylemek zor oluyor ama bu defa elimizde iskeletin bütün bölümlerine dair bir fikir var.” diyor Royo El Pais’e.

O kadar büyük olmasına rağmen, dişlerinin sadece 18 mm olması, diyetinin diğer brachiosauridae üyelerininki gibi çoğunlukla yapraklardan ve başka bitkisel maddelerden oluştuğunu öneriyor. Soriatitan’ın yaşadığı dönemde İber Yarımadasının nehirlerle ve bol bitki örtüsüyle alt tropikal bir iklime sahip olduğuna ve böylece türlerin gelişmesine ön ayak olduğuna inanılıyor.

Fosiller, daha önce de üç farklı dinozor türünün kemiklerinin bulunduğu Golmayo belediyesi yakınlarında bir alanda bulundu. İspanya dinozor fosili avcıları için dünyanın en zengin bölgelerinden biri olmasıyla tanınıyor.

Bilinen En Büyük Dinozor Yedi Fil Uzunluğundaydı

Tanzanya’da Sauropod Türü Yeni Bir Dinozor Keşfedildi

Dev Yumurtanın İçinde ‘Bebek Ejderha’ Dinozoru Bulundu


IB Times. 11 Eylül 2017.

Makale: Royo-Torres, R., Fuentes, C., Meijide, M., Meijide-Fuentes, F., & Meijide-Fuentes, M. (2017). A new Brachiosauridae Sauropod dinosaur from the lower Cretaceous of Europe (Soria Province, Spain). Cretaceous Research.

Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü lisans öğrencisi. İletişim: busra.balcan@hotmail.com

You must be logged in to post a comment Login