İskoçya’da Yer Değiştiren Kum Tepesi 4000 Yıllık Evleri Ortaya Çıkardı

İskoçya’da Orkney adalarında, yer değiştiren kum tepeleri 14 evden oluşan önemli bir Bronz Çağı yerleşimini ortaya çıkardı. Arkeologlar kötü hava koşulları altında başka bir arkeolojik alana yürürken Tresness bölgesinde Bronz Çağ evlerini fark etti.

“İskoçya adalarındaki Bronz çağ iskanının en büyük komplekslerinden biri” olarak nitelendirilen alanda 14 ev ve bıçaklar da dahil olmak üzere taş aletler bulundu. Sahilde keşfedilen buluntular 4,000 yıldan daha eski olabilir.

Prof Jane Downes Tresness’de bulunan bir ev yapısını inceliyor. (Görsel: UHI)

Arkeologlar bu evlerin MÖ 2. binyılda kum tepeleri tarafından gömüldüğünü düşünüyor. Fakat evler yakın zamanda, hava ve deniz etkisiyle yeniden ortaya çıkmış.

Keşif İskoçya Highlands and Islands Üniversitesi, Manchester Üniversitesi ve Central Lancashire Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yapıldı.

Ekip, önceden bilinen başka bir arkeolojik alana doğru deniz kenarından yürürken, ev ve taş alet kalıntılarını fark etti.

Bronz Çağı konusunda uzman olan Prof Jane Downes, “Bu İskoçya adalarındaki Bronz çağı iskanına dair en büyük yerleşimlerden biri olmalı. İskoçya’nın diğer bölgelerindeki, kulübelerin bir daire oluşturduğu yerleşimlerle yarışabilir” ddi.

Arkeologlar daha önceden bilinen bir arkeolojik alana yürürken Bronz Çağı yerleşimini keşfetti. (Görsel: UHI)

Bronz çağı yerleşiminin büyüklüğünün “Orkney adalarında eşi benzeri olmadığı” belirtildi. Orkney adaları Skara Brae Neolitik yerleşimleriyle ünlü.

Keşfi yapan arkeoloji grubunu yöneten Cath Parker “Bu çok heyecan verici. Bu bölgenin yer değiştiren kum tepeleri altında saklanan arkeolojik değerler hiç bir zaman bizi şaşırtmaktan geri kalmıyor. Yerel halkın da bu heyecan verici keşifle alakalı herhangi biri işe katılma fırsatını yakalamaktan hoşlanacağından eminim” dedi.

BBC

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login