İptal Edilen Efes Antik Kenti Kazılarından Açıklama Geldi

Geçtiğimiz günlerde Avusturya ile Türkiye arasındaki siyasi gerilimden dolayı durdurulan Efes Antik Kenti kazıları ile alakalı kazı başkanı Sabine Ladstätter açıklama yaptı.

İptal Edilen Efes Antik Kenti Kazılarından Açıklama Geldi

Türkiye ile Avusturya arasında yaşanan siyasi gerilimden dolayı Avusturya Arkeoloji Enstitüsü’nün yürüttüğü Efes Antik Kenti kazıları zamanından önce ani bir kararla durdurulmuştu. Konu hakkında artan tartışmalar üzerine Avusturya Arkeoloji Enstitüsü adına kazıları yürüten Efes Kazı Başkanı ve Enstitü Müdürü Sabine Ladstätter bir açıklama yayınladı.

Sabine Ladstätter yaptığı açıklamada kazıların durdurulmasına çok üzüldüğünü ve 2017 yılında kazılara devam edebilmek için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi. Sabine Ladstätter iki ülke arasındaki gerilimin en kısa zamanda düzelmesi gerektiğini belirtti.

Dışişleri bakanlığının 31 Ağustos 2016 tarihli yazısına istinaden İzmir, Selçuk’ta arkeolojik kazıları yürüten Avusturya Arkeoloji Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği Efes Kazıları, normal çalışma döneminin bitmesine iki ay olmasına rağmen durdurulmuştu.

Efes Antik Kenti kazı başkanının yaptığı açıklamanın tamamı şöyle;

Avusturya Arkeoloji Enstitüsü’nün Resmi Bildirisi

Beni tanıyanlar, Efes için ne kadar emek verdiğimi ve Türkiye`de çalışmaktan ne kadar mutlu olduğumu, bilirler. Umarım ki her iki ülke arasındaki problemler – sadece Efes için değil, aynı zamanda iki ülkenin yüzyıllardır süren dostluğunun sona ermemesi adına – çözülebilecektir. Konuya daha ılımlı bir yaklaşım ve karşılıklı diyaloğu sağlamak için gücüm yettiğince her şeyi yapacağım.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı`nın yazısına istinaden ve TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü aracılığıyla, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü`nün kazıları (Efes, Limyra) 31 Ağustos 2016 tarihinde, kazı bitiminden önce kapatılmıştır. Söz konusu duruma çok üzülmekle birlikte, kararı saygıyla karşılıyoruz. Çalışmalarımıza katılan ve büyük destek sağlayan tüm Türk Makamları ve Meslektaşlarımıza teşekkür ederiz. Kazıların 2017 yılında devam edebilmesi için gerekli tüm çabayı göstereceğiz.

Efes Kazı Başkanı ve Enstitü Müdürü Sabine Ladstätter”

Türkiye ve Avusturya arasındaki siyasi sürtüşme kaynaklı

Çoğunluğunu Avusturyalı bilim insanlarının oluşturduğu Efes Antik Kenti kazı ekibi çalışmalarının ani bir kararla durdurulması, son zamanlarda Türkiye ve Avusturya arasında devam eden siyasi olaylarla ilgili olarak görülüyor.

Temmuz ayı sonlarında Avusturya’nın başkenti Viyana’da Schwechat Uluslararası Havalimanı’ndaki panoda “Türkiye tatili sadece Erdoğan’ı destekler” yazısı yayınlanmıştı. Ağustos ayı ortalarında ise yine havalimanındaki panolardan Türkiye’deki cinsel istismara yönelik bilgi verilmişti. Panoda yer alan “Türkiye, 15 yaş altı çocuklarla cinsel ilişkiye izin veriyor” yazısı, büyük tepki toplamıştı. Türk Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, söz konusu yazının gerçeklerle hiçbir şekilde örtüşmediğini belirtmişti.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login