Adrasan’da İstanbul’a Mal Götüren Bizans Dönemi Tabak Batığı Bulundu

Antalya Adrasan’da Bizans dönemine ait yaklaşık 800 yıllık tabak batığı bulundu. 12. yüzyılda Akdeniz kıyısında batan gemide istiflenmiş haldeki tabaklar aynı desen ve renklerde.

Adrasan'da İstanbul'a Mal Götüren Bizans Dönemi Tabak Batığı Bulundu

Ana yükü tabak olan ve MS. 12 yüzyıl Doğu Roma dönemine tarihlendirilen batıktan çıkarılan eserlerin tuzdan arındırma ve onarım işlemleri Antalya Müzesi Müdürlüğü’ndeki laboratuvarlarda sürdürülüyor. Sualtından çıkarılan tabaklar Antalya Müzesi’nde sergilenecek.

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Adrasan Mahallesi’nde 2014 yılında Antalya Müzesi Müdürü Mustafa Demirel başkanlığında Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü’nden Doç. Dr. Harun Özdaş ile Selçuk Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz’in bilimsel danışmanlıklarında başlayan Doğu Roma Dönemi tabak batığı sualtı kazılarının 2016 yılı çalışmaları tamamlandı.

Adrasan'da İstanbul'a Mal Götüren Bizans Dönemi Tabak Batığı Bulundu

Muğla’nın Marmaris ilçesi Hisarönü Körfezi’nde batık çalışması yürüten Bodrum isimli araştırma gemisinde bulunan Doç. Dr. Harun Özdaş, batığın Türkiye kıyılarında yapılan ilk tabak batığı olma özelliğini taşıdığını söyledi. Çalışmanın Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dokuz Eylül ve Selçuk Üniversitesi tarafından yürütüldüğünü belirten Özdaş, 2 yıldan bu yana yürütülen çalışmalarda 100 sağlam, 300 kırık tabaktan oluşan bir koleksiyon elde edildiğini belirtti.

İstanbul’a ticari mal götürüyordu

Adrasan'da İstanbul'a Mal Götüren Bizans Dönemi Tabak Batığı Bulundu

Tabakların dini içeriği olmadığını dile getiren Doç. Dr. Özdaş “Tabakların en önemli özelliği dini içeriği olmayan, 12. yüzyılın sonlarındaki günlük hayattaki motiflerin olması. Tabaklar büyük olasılıkla Suriye ve Kıbrıs’ta üretilen tabaklar. Büyük olasılıkla da İstanbul’a ticari mal olarak götürülen bir koleksiyon olduğunu düşünüyoruz. Tabakların içerisinde özel koleksiyonlar bulunmakta. Tabak henüz ıslak hamurken kazıma yöntemi ile bazı figür ve motiflerin oluşturulduğu sır altı kazıma ve boyama tekniği ile üretildiği görülüyor. Bunlardan değişik ölçüler karşımıza çıkmakta. Batığın diğer özelliği ise ana kayalarda olması yani geminin bir fırtına sonucunda kayalara çarparak koleksiyonun tahrip olduğu anlaşılıyor. Şu anda elimizde Bizans dönemine ait 12. yüzyılın en büyük tabak koleksiyonu var.”


İHA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login