İnsan 45,000 Yıl Önce Kutup Bölgesi’ndeydi

Avrasya kutuplarında üstünde alet izlerinin neden olduğu yaralar bulunan donmuş bir mamut cesedi, insanların sanılandan 10,000 yıl önce kutup bölgesinde bulunduğunu göseteriyor.

Bu sonuçlar belki de Kutup Bölgesi’nde insanın hayatta kalmasına dair bilinen en eski hikayesini oluşturuyor, daha önce 35,000 yıl önce olduğu sanılan tarihi 45,000 yıl önceye çekiyor.

Avrasya kutuplarında paleolitik döneme ait insna kalıntıları oldukça az bulunuyor. 2012 yıllında Alexei Tikhonov öncülüğündeki bir ekip, orta Sibirya Arktik bölgesineki Yenisei kıyısında donmuş topraklarda, bir erkek tüylü mamutun kısmi kalıntılarını ortaya çıkardı.

Hayvanın tibia kemiğinin ve etraftaki başka malzemeleirn radyokarbon tarihlendirmesi, 45,000 yıl önceye tarihlendiğini ortaya koydu.

Pitulko et al., Science (2016)

Mamutun kaburgaları, sağ fildişi ve çene kemiğinde bir takım alışılmadık yara izleri görüldü. Tikhonov, Pitulko ve diğer araştırmacılar bu izleri inceledi.

Sonuçlara göre, buradaki izler büyük ihtimalle mızrak gibi sivri silah uçlarıyla yapıldmış, ve fildişindeki hasar da, fildişinin dışındaki bölümü keserek ayırmaya çalışan insanlar tarafından verilmiş olabilir.

Araştırmacılara göre bu bulgular, insanların 45,000 yıl önce Sibirye Kutup bölgesinde olduğuna dair hiçbir şüphe bırakmıyor.

Mamut avlamadaki gelişmeler büyük ihtimalle insanların bu dönemde Sibirya Kutuplarında yaşamasına ve bu bölgede yayılmasına olanak sağladı.

İnsanların Bering kara köprüsü yakınındaki bölgelere gelmesiyle önemli bir kültürel değişim başladı, ve bu durum insanlara Son Buzul Çağı’ndan önce Yeni Dünya’ya geçme şansı verdi.

Fildişindeki hasar. Görsel: Pavel Ivanov


Past Horizons, 15 Ocak 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login