Rusya Kutuplarında Bulunan Savaşçı Çocuk Mumyası Açıldı

Rusya’da Orta Çağ’a tarihlenen Zeleny Yar nekropolünde bulunan bir çocuğa ait doğal mumya açıldı. Huş ağacından tabutun içinde küçük bir bronz balta ve ayı pendantıyla gömülen, ren geyiği derisi ve postuna sarılı 6-7 yaşlarında bir çocuk keşfedildi.

rusya kutuplarında mezar hediyeleri doğall mumya çocuk

Kalıntılar, Sibirya kutuplarında kısmen donmuş toprak altında kaldığı, iskeletin üstüne bakır levhalar konulmuş olarak gömüldüğü için kazara mumyalaşmış durumda. Araştırmacıların “huş ağacından bir koza” olarak tanımladığı mumya 1.30 m boyunda.

Yeni keşfedilen mumyanın yanında bulunan mezar hediyeleri nedeniyle nekropolde gömülen diğer çocuklardan daha yüksek ve elit bir kesime mensup olduğu düşünülüyor.

Kutup Araştırmaları Merkezi’nden Alexander Gusev MR (manyetik rezonans) taramaları yaptıklarını ve mumyayı açmanın ilk aşamasını gerçekleştirdiklerini belirtti. “Sağ el ve bacaklar dışında, bakır levhalar sayesinde tamamen mumyalaşmıştı” diyor Gusev.

Arkeologların “çocuk boyutlu” olarak tanımladığı küçük balta.

“Kalıntılar 6-7 yaşlarında bir erkek çocuğa ait. Bir erkek olduğunu düşünüyoruz çünkü iskeletin yanında küçük bir bronz balta ve henüz tanımlayamadığımız bir sivri obje bulduk” diyor Gusev.

“Ceset iki kat kürke sarılmıştı. Bunlardan biri uzun ve katı tüyleri olan bir ren geyiği postuy. Diğer kat daha yumuşak tüylere sahip fakat hangi hayvana ait olduğunu gelecek analizler sonucu öğreneceğiz.”

İskeletin yanında ayı şeklinde bir bronz pendant, bir bronz balta ve başlıklara eklenebilen dekoratif bronz halkalar bulundu.

Çocuğun yüzü, göğsü, karnı ve bakır veya bronz levhalarla kaplanmış ve deri kayışlarla sarılmıştı. İskeletle  bulunan balta, kolye ucu ve halka gibi eşyalar onun yoksul bir çocuk olmadığını gösteriyor. “Çocuk savaşçı toplumun alt kesimlerine mensup değildi” diyor uzmanlar.

Araştırmanın erken safhalarında olduklarını belirten araştırmacılar çocuğun gerçekten elit bir tabakaya mensup olup olmadığının bilinemeyeceğini, fakat gömülme biçiminin burada bulunan diğer mezarlardan farklı olduğunu söylüyor.

Arkeolog Natalia Fyodorova “Mumya üzerindeki çalışmalarımız daha bitmedi ve yeni ayrıntılar bulmayı umuyoruz. Şu anda bildiğimiz, bu gömütün temelinde büyük bir oval tabağa benzeyen oval bir tahta yapı olduğu.”

“Bu yapının üstünde, yumuşak bir kürke sarılmış halde bir erkek çocuğunun vücudu vardı. Kürk tabakasının üstünde bronz balta, kolye ucu (pendant), halkalar ve metal levhalar vardı. Daha sonra çocuk ikinci bir kürk tabakasıyla, sonra da sak lifiyle kaplanmıştı. En son olarak da huş ağacı kabuğuna sarılmıştı.

Shemanovsky Bilim Müzesi ve Gösteri Merkezi müdürü Fyodorova “Bu mumyayı burada bulunan diğer çocuk mezarlarıyla karşılaştırınca, hepsinin kürke sarılması ve başka hiçbir kıyafeti olmaması gibi ortak noktalar görüyoruz. Fakat yine de bu mezar diğerlerinden farklı.”

“İlk olarak, bütün diğer çocuklar tahtadan bir lahite gömülmüşken, burada tahtadan bir oval yapıyla karşılaştık. Diğer bir fark da bu çocuğın yanında küçük bir balta, bronz halkalar, kolye ucu gibi mezar hediyeleri olması. Tipik bir gömüt değil” diyor.

Fyodorova, daha fazla bilgi edinebilmek için ikinci bir MR taramasının da bugünlerde yapılacağını bildirdi.

Siberian Times
Görseller: Yamalo-Nenets regional Museum and Exhibition Complex

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login