İngiltere’de Benzersiz Bir Roma Yapısı Ortaya Çıktı

İnşaat alanında ortaya çıkarılan bir Roma villası, şimdiye kadar bulunmuş yapılar içerisinde ‘türünün ilk örneği’ olarak tanımlanıyor.

Villa, benzersiz düzeni ile merkezde dairesel bir odaya ve beraberinde bir hamama sahip. C: Maparch/Historic England

Yorkshire’daki antik kompleks; lüks bir villa olabileceği gibi, bir ibadethane ya da bu iki özelliği de barındıran bir yapı olabilir. 

İngiltere’nin Scarborough yerleşimindeki arkeologlar, muhtemel bir Roma villasının temellerini buldular. Kompleks, hem İngiltere’de bulunmuş türler arasında, hem de Roma İmparatorluğu’nda bilinen tek örnek gibi görünüyor.

(İtalya’da Roma Villasına Ait Etkileyici Mozaik Taban Keşfedildi)

Historic England’taki antik anıtlar denetçisi Keith Emerick, “Bu gerçekten heyecan verici bir keşif ve kesinlikle ulusal öneme sahip. Aslında bunun son on yıldaki en önemli Roma keşiflerinden biri olduğunu söyleyebilirim.” diyor.

Scarborough’da bulunan bu kompleks yapıda; merkezde dairesel bir oda ve bu odaya açılan birkaç odanın yanısıra hamamının da olduğu belirtiliyor. Yapılan açıklamaya göre, İngiltere’de bugüne kadar böyle bir yapı hiç kayıtlara geçmedi.

Araştırmacılar, önde gelen Roma akademisyenleriyle bu konu üzerinde konuşarak yapının benzerini bulmaya çalıştıklarını ifade ediyorlar.

Yorkshire’daki kazılar hamam da dahil olmak üzere bir bina kompleksini ortaya çıkardı. C: Maparch/Historic England

Diğer bir açıklamada ise binaların yüksek statülü bi ev ya da dini bir alan olduğu öne sürülüyor. Bu özelliklerin her ikisi de aynı anda görülmüş ya da farklı zamanlarda birinden diğerine geçilmiş olabilir. 

Romalılar, Güney Britanya’da bir eyalet kurduktan yaklaşık 25 yıl sonra, Scarborough’un yaklaşık 65 km güneybatısındaki York şehrine geldiler. Bu şehir, 208 ila 211 yılları arasında, imparator Septimius Severus dönemi ile 305 yılında Büyük Constantine döneminde Roma’nın yerel yönetim merkezi olarak kullanıldı ve aynı zamanda Roma güçlerinin İngiltere’den ayrıldığı 5. yüzyılın başlarına kadar önemli bir eyalet başkenti olarak kaldı.

Yorkshire’daki diğer ilgi çekici antik yerler arasında ise iki Roma mozaiğinin orijinal konumlarında durduğu eski Isurium Brigantum şehri ve Scarborough’un hemen kuzeybatısındaki bozkırlarda bulunan bir kamp ve olası Roma yolu bulunuyor.

Araştırmacılar bu bölgede, Demir Çağı ve Roma kalıntılarını bulmayı bekliyorlardı, ancak bu keşiflerin ne kadar önemli olabileceğine dair fikirleri yoktu.

Ayrıca bunun Kuzey Yorkshire’deki Roma yerleşiminin öyküsüne katkıda bulunan dikkate değer bir keşif olduğu söyleniyor. Bununla birlikte Yorkshire arkeologlarının çalışmaları, binaların o dönem için Kuzey Avrupa’daki en iyi mimarlar tarafından tasarlandığını ve işin ehli ustaların elinden çıktığını tespit etti.

İleriki zamanlarda yapılacak daha fazla çalışma, bina kompleksinin ne için kullanıldığını ve neden diğer Roma merkezlerinden bu kadar uzakta inşa edildiğini araştıracak.


Smithsonian Magazine. 15 Nisan 2021.

Celal Bayar Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu. Tarih Öğretmeni.

You must be logged in to post a comment Login