Chauvet Mağarası Resimleri Yapılırken Pont d’Arc Oradaydı

Araştırmacılar, 36.000 yıl önce Chauvet Mağarası’nda resim yapan insanların da bugünkü doğal manzaraya şahit olduklarını keşfetti.

Chauvet Mağarası yakınlarında bulunan ve doğal bir kemer oluşumu olan Pont d’Arc.

Ardèche Nehri girişinde yer alan Chauvet Mağarası, 36.000 yıl öncesine dayanan dünyanın en eski mağara resimlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Bu resimlerin bulundukları andaki korunma durumları ve estetik nitelikleri, keşfinden 20 yıl sonra 2014 yılında Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilmesini sağladı. 

Mağaranın, Pont d’Arc doğal kemerinin yanında olağanüstü bir manzara ile çevrili konumu, bu eserleri yapanların bugünkü manzaradan etkilenip burada kaldıkları sorusunu gündeme getiriyor. Onlar da aynı doğal kemeri görmüşler miydi?

(Chauvet Mağarası’nda 36.000 Yıllık Volkanik Patlama Betimi Bulundu)

CNRS, Université Savoie Mont Blanc ve Muséum National d’Histoire Naturelle’den bilim insanları artık bunun cevabını biliyorlar. Bölgenin yeryüzü biçimini inceleyerek ve Ardèche Nehri tarafından sağlanan bilgileri kullanarak Pont d’Arc’ın yaklaşık 124.000 yıl önce oluştuğunu belirlediler. 

Cirque d’Estr, Chauvet Mağarası’nın ve Pont d’Arc’ın ortamını şekillendiriyor. Üstteki fotoğraf, Ardèche Nehri’nin kıyısındaki eski bir menderes olan Combe d’Arc gösteriyor. C: Jean-Jacques Delannoy ve Stéphane Jaillet

Scientific Reports’ta yayınlanan bu çalışma, buradaki geçmiş toplulukların bugün bildiğimiz simgesel doğal oluşumlara aşina olduklarını gösteriyor: vadi girişi, doğal kemerli yol ve doğrudan mağara girişine uzanan bir kaya çıkıntısı. 

Güney Fransa’daki Ardèche bölgesinde bulunan Chauvet-Pont d’Arc, insanlar tarafından süslenen en eski mağaralardan biri olmasıyla ünlendi. İlk olarak 1994’te keşfedilen UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki mağaranın duvarlarında el baskıları ve mağara ayısı, tüylü mamut, ve birkaç farklı çeşit büyük kediler olmak üzere 14 farklı tür hayvan çizimleri bulunuyor.


CNRS. 26 Nisan 2021.

Makale: Genuite, K., Delannoy, JJ., Bahain, JJ. et al. (2021). Dating the landscape evolution around the Chauvet-Pont d’Arc cave. Sci Rep 11, 8944.

Yorumlar
İstanbul Üniversitesi Tarihöncesi Arkeolojisi mezunu. Aynı okulda Tarihöncesi Arkeolojisi bölümünde yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login