İngiltere’deki Roma Villasında Çalışan 50 Köle Mezarı Bulundu

Arkeologlar, güney İngiltere’de 2.000 yıl önce elit bir Roma villasında çalışan 50 kölenin mezarlarını ortaya çıkardı.

Başının arkasında bir yastıkla gömüldüğüne inanılan bir kadının kalıntıları. C: Wessex Archaeology

Bu mezarlar Birleşik Krallık’ta yaklaşık 43 ila 410 yılları arasında Roma dönemine tarihleniyor. Ölenlerin çoğu, çanak çömlek ve broşlar gibi mezar eşyalarıyla gömülmüş.

Arkeologlar bu bölgede bu sayıda Roma mezarını bulmanın nispeten nadir olduğunu söylüyor. Ancak özellikle bu mezarlıktaki tüm mezarların bir Roma villasında çalışan insanlar olduğundan emin olduklarını belirtiyorlar.

(4.000 Yıl Önce Avrupa’da Yatılı Kölelik Vardı)

Bu işçilere yaptıkları işler için muhtemelen ödeme yapılmıyordu.

Arkeolojik kazıları yürüten Steve Membery, “Bunlar büyük olasılıkla ev hizmetlileri, tarım işçileriydi ve çoğu teknik olarak köle olabilir. Yani, bu bir topluluk örneğini incelemek için nadir bir fırsat.” diyor.

Bir pişirme kabına sahip bu taş kaplı tabut dördüncü yüzyılın sonlarına kadar uzanıyor. Daha sonraki bir incelemeler, kabın bir tavuk kanadının kemiklerini içerdiği gösterdi. C: Wessex Archaeology

Bu topluluk, bölgedeki yerel kültür gibi görünüyor ve Demir Çağı ile Roma dönemi gömme uygulamalarını birleştirmiş görünüyor. Gömülü kişilerin bazıları, muhtemelen kendi toplumları içinde yüksek bir statüye sahipti. Örneğin, taştan yapılmış, tabut benzeri bir kutuda başı bir yastığa koyulmuş yaşlı bir kadın muhtemelen önemli bir insandı.

(Roma’da Seks, Cinsellik, Köleler ve Lex Scantinia)

Arkeologlar ayrıca iskeletlerin ayak uçlarında küçük çiviler buldular, bu da insanların çoğunun deri kabara çizmeleriyle gömüldüğünü gösteriyor.

Mezarlar ayrıca, geleneksel Demir Çağı özelliklerinin yanı sıra, mezar hediyeleri gibi Roma mezar uygulamalarının erken benimsenmesini de gösteriyor. Muhtemelen bunlar, Roma işgalcilerinin geleneklerini izlemeye başlayan bireylerdi, ancak bu fikri desteklemek için DNA testlerine ihtiyaç duyulacak.

İmparator Vespasian’ın hüküm sürdüğü döneme tarihlenen sikkeler. C: Wessex Archaeology

Arkeologlar, yeni bir okul inşa edilmesinin önündeki alanı araştırırken bu mezarları buldular. Mezarların çoğu, tabut oluşturmak için düz taşlarla kaplı üstleri ve dipleri olan anakayaya kazılmış. Bazı mezarlarda, bu alan için daha az yaygın olan taş çatılar vardı.

Arkeologlar ayrıca bölgede Demir Çağına ait yuvarlak biçimli evlerin yanı sıra, bir Roma binasının izlerini buldular. Villanın kendisi henüz bulunamadı, ancak villanın bir parçası olabilecek bir ev ve bir ahır keşfedildi.

Kazılar sırasında çoğu ölenlerin kafalarının yanına yerleştirilmiş kaplar da dahil olmak üzere bir dizi eser bulundu. Bu kaplar muhtemelen mezar hediyeleriydi.

Buna ek olarak, Roma imparatoru Vespasian’a (69’dan 79’a kadar hüküm süren) benzeyen tasvirler taşıyan sikkeler ortaya çıktı.


Live Science. 17 Ocak 2020.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login