Bilinen En Eski Polifonik Müzik Eseri Bulundu

Avrupa müzik geleneğinin başlangıcını oluşturan polifonik müziğin, söylenmesi için yazılan, bilinen en erken örneği bulundu. Birden çok ses için yazılan koro müziği eseri MS. 900 yılı civarında yazılmış. Eser bir Birleşik Krallık Milli Kütüphanesi el yazmasında bulundu.

dünyanın en eski polifonik müziği bulundu

Kısa bir ilahi olan parça Almanya’nın koruyucu azizi Boniface’a adanmış. Eserin polifonik olması, birden çok bağımsız melodiyi harmanladığı anlamına geliyor. Eser günümüzde kullanılan nota çizgisinin icadından önceki bir zamanda yazılmış. Reims’li Piskosos Maternianus’un hayatıyla ilgili bir el yazmasının içinde, erken müzik nota sistemlerini inceleyen bir doktora öğrencisi tarafından bulunmuş.

Bulunan eserin birbirini tamamlayan iki vokal kısmı var. Polifonik müzik 20. Yüzyıla kadar Avrupa müziğini tanımlayan öge oldu, fakat ne zaman ortaya çıktığı bilinmiyor. Öğrenci Giovanni Varelli’nin bu keşfinden önce, erken Orta Çağ’da polifonik müzik teorisi üzerine yazılmış yazılar biliniyor, ama söylenmesi için yazılan en erken eser MS. 1000’li yıllarda yazılmış bir “Winchester Troper” isimli bir koleksiyondu.

Eserin performansı ise videodaki gibi:

Eser Zamanın Kurallarını Yıkıyor

Bu müzik eseri, o sırada müzik için koyulan kuralların dışına çıkıyor. Bu da polifonik müziğin bu en erken sürecinde bile, bestecilerin yeni şeyler denediğini ve kuralları yıktığını gösteriyor. Kurallar bir yandan koyulurken, aynı zamanda başka besteciler tarafından da yıkılıyormuş. Teknik olarak bu çeşit eserlere “organum” adı veriliyor.

İlk Polifonik Müzik Almanya’da Yazılmış

Kullanılan nota sistemi o zamanlarda en çok Almanya’da kullanılıyormuş, bu da Varelli’yi eserin kuzeybatı Almanya’da günümüzün Paderborn ya da Düsseldorf’u çevresinde bir yerde yazıldığını düşünmeye itmiş. Müziğin üstünde ayrıca Latince “Aralığın 1’inde kutlanır” diye bir not da var. Bu not Aziz Maternianus gününün kutlanıldığı zamandan bahsediyor. Birçok manastır bu günü 30 Nisan’da kutlarken, Almanya’dakiler 1 Aralık’ta kutlardı.

Dünyanın En Eski Yazılı Şarkısı Euripides Tarafından Bestelendi

Homeros’un İlyada Destanını Orijinal Dili Grekçe Dinleyin


University of Cambridge. 

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply