Kazıda Bulunan 500 Yıllık Müzik Notaları Seslendirildi

Fransa’nın Rennes şehrindeki bir Ortaçağ manastırında yürütülen arkeolojik kazılarda bulunan 500 yıllık müzik notaları seslendirildi.

Üzerinde müzik notaları bulunan 16. yüzyıla ait plaka.

Eski eserler, çok nadir de olsa insanların uzak geçmişte duydukları sesleri deneyimlememize izin veriyor.

Fakat Fransa’nın Rennes kentinde bulunan Jacobins’in Ortaçağ Manastırında kazı yapan bir ekip, keşişler tarafından 16. yüzyılda söylenen bir şarkının kısa bir parçasını keşfetti ve bu parçayı hayata geçirmeyi başardı.

Araştırma ekibi, manastırın yemekhanesinin altında, insanların karikatürleri, atletizm oyunun ortaçağ versiyonları ve kişisel isimler de dahil olmak üzere, kazıma yöntemiyle çizilmiş birkaç şist plakası buldu.

Bu plakaların arasında, dört çizgisi ve üzerindeki notalar sayesinde arkeologların hemen tanımlayabildiği müzik notaları yer alıyordu. Bu plakadaki çizimle muhtemelen, kutsal bir şarkının kısa bir melodisini temsil eden müzik notalarıydı.

Arkeoloji Ulusal Araştırma Enstitüsü’nden bölgedeki kazıları yürüten Gaëtan Le Cloirec, “Notaların ne tür bir şarkıyı kaydettiğini bilmek gerçekten çok zor.” diyor.

“Muhtemelen bir Dominik rahibinin egzersiz olarak kazımış olduğu kısa bir dini şarkıydı.”

Antik müzik uzmanı ve soprano Dominique Fontaine’in melodiyi nasıl söylediğini duymak için videoyu açabilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login